EL PALLASSO QUE NO VOLIA FER RIURE
Enric Larreula
Adaptació: Imma Villegas
Hi havia una vegada en un circ un pallasso que estava cansat d’haver de fer riure cada dia…
“A mi sempre em toca de fer riure els altres, i jo hi ha dies que estic trist i no en tinc ganes, de fer riure”, pensava el pallasso d’aquell circ.
“Tan bonic com deu ser fer de domador, o de trapezista, o d’home forçut, que són feines que les pots fer igual tant si estàs trist com si estàs content”, pensava.
Així és que un dia, en plena funció, es va disfressar de domador i es va ficar a la gàbia dels lleons. Però noi, quan va veure que els lleons obrien aquelles bocasses amb aquelles dentotes, va agafar por i va córrer tot donant voltes per la gàbia. I la gent que es va pensar que allò era un número còmic, vinga riure.
Finalment el van treure de la gàbia, i ell que sí que decidit s’enfila al trapezi i es deixa anar d’un trapezi a l’altre. Però com que no en sabia, va caure a la xarxa i la gent vinga riure.
Salta de la xarxa i agafa uns pesos molt grans, d’aquells de bola, que feia servir l’home forçut, i comença a fer força per aixecar-los. Les boles de ferro no es movien, però ell va arribar a fer tants força que se li van trencar tots els botons i li van caure els pantalons a terra. I la gent es cargolava de tant riure.
I tant i tant van riure que el pallasso va comprendre que allò que li sortia millor era fer riure als altres. I des d’aquell dia va fer sempre més de pallasso.
FI
PROPOSTA DIDÀCTICA-32
CONTE: El pallasso que no volia fer riure
EDAT: Menuts (fins a 6 anys)
TIPUS: Burlesc
ACTIVITATS: (Experiència realitzada amb infants de 3 a 6 anys)
- El conte
- Llenguatge Verbal
- La cançó: El circ ha arribat
- Llenguatge Musical
- Taller de llum i ombres
- Descoberta d’un mateix i de l’entorn,
- Llenguatge verbal, musical i plàstic
a)Objectius:
- Escoltar un conte amb titelles i imatges
- Aprendre una cançó i cantar-la
- Experimentar amb la llum i les ombres
- Imitar objectes i siluetes amb ombres
- Construir titelles de pal i un teatret d’ombres
- Dramatitzar un conte amb ombres xineses
b)Desenvolupament de l’activitat
1. EL CONTE
En una primera sessió, explico el conte amb l’ajuda d’un titella de guant que representa un pallasso, i que faig parlar amb una veu característica fent que sigui ell mateix qui ens explica el conte o història que li passa, i les imatges del conte que vaig penjant al darrera mentre van passant les coses, també tinc a punt alguns titelles de pal o dibuixos en un pal dels personatges que apareixen (sobretot el públic). Els nens i nenes seuen a terra en catifes i coixins, en rotllana o de manera que tots i totes em puguin veure bé. Cada cop que dic que el públic riu, els faig riure a ells perquè són el públic. Per fer-ho utilitzo un cartell amb un pal on es veu el públic que riu, i que jo ensenyo cada cop que vull que riguin. També introdueixo altres personatges del circ que no surten al conte original, com ara equilibristes i malabaristes, que el pallasso també prova de fer, i li cauen totes les pilotes i les bitlles per sobre el cap. A més, jo vaig fent els gestos com si jo fos el pallasso, sobretot quan agafo les peses i faig força, molta força, com ho denota la meva cara amb una estranya ganyota. Acabem amb una gran riallada tots junts, i llavors, el pallasso ens diu, tot mirant-se’ls molt seriós, que ara veu que el que sap fer millor és fer riure a la gent, i decideix a partir d’ara dedicar-se a fer riure als altres, per poder així també ser feliç ell mateix. Al final, aprenem la cançó “El circ ha arribat”, i la cantem tots junts.
2.LA CANÇÓ
EL CIRC HA ARRIBAT
Popular
EL CIRC HA ARRIBAT, TIRO-LIRO-LIRO
EL CIRC HA ARRIBAT, TIRO-LIRO-LAT!
JO VEIG UN PALLASSO TOCANT EL TROMBÓ,
I UN ALTRE LI DÓNA UN COP DE BASTÓ.
EL CIRC HA ARRIBAT…
AQUELL TRAPEZISTA ÉS MOLT EIXERIT,
S’ENFILA A LA CORDA, I S’AGUANTA AMB UN DIT!
EL CIRC HA ARRIBAT…
3.TALLER DE LLUM I OMBRES
En una altra sessió, penjo un llençol blanc gran al mig de la sala de psicomotricitat, i
apago els llums encenent només un focus (projector) que provoqui ombres en el llençol. En un primer moment els deixo jugar lliurement perquè experimentin i descobreixin quines coses poden fer i quines no, i es fixin en l’ombra pròpia, però també en la dels companys i de les coses que ens envolten. Al cap d’una estona, quan ja estan habituats, engego més focus (llanternes), per tal de provocar més ombres. Finalment, poso papers de cel·lofana de diferents colors als focus, perquè projectin les ombres en color, i poso música perquè juguin a expressar-se lliurement seguint el què ens suggereix la música. Em serveix qualsevol música d’expressió, però la que utilitzo en aquest cas és: “Open up”(Nescafé).
En començar la següent sessió, els ensenyo imatges d’ombres xineses, i podem també visionar algun vídeo al respecte, comentant-los i fent-los adonar de les possibilitats que té aquesta tècnica de fer teatre i titelles anomenada “Ombres xineses”, ja que sembla que els xinesos són els primers que van començar a utilitzar-la. Després, ens repartim en grups petits, i cada equip prepara una petita representació per als companys, sense paraules, només amb ombres. Els altres hauran d’endevinar què passa en les històries dels altres. Quan tots han fet la seva petita representació, es posaran per parelles i un haurà d’imitar les ombres que fa l’altre, alternativament, durant una estona. Per acabar, jugarem a endevinar de qui o de què és la silueta que apareix en el llençol cada vegada que un o altre s’hi posa al darrera, per torns de manera que tots ho puguin fer.
Per a la darrera sessió, ens construirem entre tots un teatret d’ombres xineses amb una caixa de cartró on haurem buidat la tapa deixant-ne només el marc, per enganxar-hi un paper vegetal de color blanc que farà de petita pantalla. Cadascú haurà de retallar la silueta d’un personatge del conte en una cartolina negra, per fer-ne un titella de pal amb una canyeta enganxada amb cel.lo. Ens caldrà posar un petit focus o llanterna al darrera dels titelles de pal, perquè es projectin les siluetes a la petita pantalla i es vegin en forma d’ombres des de l’altre cantó. Per acabar, entre tots farem la dramatització del conte amb ombres xineses (si són molts, es poden fer grups i cada grup prepara un conte diferent). Podem fer-ne una filmació o petit vídeo, per passar-la als pares o als companys de les altres classes.
c)Material:
- Titella de pallasso i imatges del conte
- Música de la cançó “El circ ha arribat”
- Llençol blanc i focus gran (projector)
- Focus petits (llanternes), cel·lofana de colors i cel.lo
- Música d’expressió: “Open up” (Nescafé)
- Imatges i vídeos d’ombres xineses
- Caixa de cartró, tisores i cúter o punxó i felpa, paper vegetal blanc, cel.lo, cartolina negra, canyes, llanterna o focus petit.
- Aparell per a filmar (pot ser un mòbil o tauleta)