AVUI EL CONTE L’EXPLIQUES TU:
JUGUEM AMB ELS PERSONATGES DELS CONTES!
Imma Villegas
PROPOSTA DIDÀCTICA-15
- Conte: Avui el conte l’expliques tu: Juguem amb els personatges fantàstics!
- Edat: Totes les edats
- Recursos: titelles de pal, imatges, jocs, cançons, dibuixos per pintar
- Activitats: (Experiència realitzada amb infants de 3 a 6 anys)
- Joc dels personatges de contes infantils: narració de contes populars i creació de noves històries.
- Llenguatge Verbal
- Descoberta de l’Entorn
- Joc de les cançons dels personatges: endevinar melodies de contes i cantar-ne les cançons
- Llenguatge Musical
- Passatemps dels personatges fantàstics: Mots encreuats, Sopa de lletres, D’on vénen?
- Llenguatge Verbal
- Pintar personatges de contes seguint unes ordres a base de nombres
- Llenguatge Matemàtic i Plàstic
- Mirar lliurement llibres de la biblioteca i comentar-los amb el mestre i els companys
- Llenguatge Verbal
- Joc dels personatges de contes infantils: narració de contes populars i creació de noves històries.
- Objectius:
- Reconèixer els personatges dels contes, endevinar de quin conte són i què pretenien.
- Recordar i explicar contes a partir dels personatges.
- Identificar-se amb un personatge i interactuar amb altres per crear noves històries.
- Desenvolupar l’expressió oral i la imaginació a partir de la conversa i la dramatització.
- Potenciar la lectura i l’expressió escrita jugant amb cartellets i resolent els mots encreuats i altres passatemps.
- Escoltar melodies populars i endevinar a quin conte pertanyen, gaudir cantant cançons
- Potenciar l’expressió plàstica amb jocs per pintar col.lectivament seguint unes indicacions donades
- Utilitzar adequadament i respectar els llibres de la biblioteca
b.Desenvolupament de l’activitat:
1.JOC DELS PERSONATGES DELS CONTES: En aquesta activitat el mestre no explica els contes, sinó que posa a l’abast dels infants una série de materials seleccionats i preparats prèviament, que donaran peu a l’activitat, en la que l’alumne és el protagonista, i el mestre un guia i motivador. Cal primar la creativitat de l’infant a l’hora d’expressar-se, defugint les fórmules o rituals pre-establerts
En obrir un llibre immens i fantàstic, els nens i nenes es troben amb una série de personatges de contes coneguts pels infants, que els estan esperant per jugar amb ells, però abans caldrà que els demostrin que saben qui són i què volen. Per això utilitzarem un joc que consisteix en endevinar de quin personatge es tracta, quan jo llegeixo uns cartellets que diuen què volien aconseguir en la seva història. El qui encerta el nom del personatge n’aconsegueix el titella, i després d’aparellar el títol del conte amb la imatge corresponent, ens podrà explicar de què va el conte a la resta del grup. Depenent de l’edat els ajudarem amb preguntes o fent-los repetir frases, també poden ajudar els altres companys. Per exemple: qui volia construir-se una casa? (Els tres Porquets), o qui no volia créixer? (en Peter Pan).
Quan tots han aconseguit el seu personatge, deixem que els manipulin lliurement durant una estona, tot provocant la interacció entre ells, per establir converses impossibles que donin lloc a noves situacions, i en definitiva noves històries. Per exemple: què faria la Rínxols d’Or si es trobés el llop, o què li diria la Caputxeta a la Campaneta si es troben pel bosc?
Acabat el joc, cada infant retorna el seu personatge a l’apartat corresponent al mural, i oferim altres jocs per fer de forma individual o en petits grups:
2.Les cançons: Escoltem melodies de contes populars i juguem a endevinar de quin conte són i quin personatge les canta, per acabar cant-les tots junt.
3.Passatemps: Mots encruats: busquem i ordenem les lletres dels noms dels personatges fantàstics en uns mots encreuats gegants. Sopa de lletres: busquem el nom de 10 fades i follets en una sopa de lletres gegant. Laberints: Seguim uns laberints per trobar el què han perdut els personatges. En un mapa mundi o d’Espanya situem els personatges dels contes i les llegendes al lloc d’on vénen, tot ajudant-los a tornar a casa seva.
4.Pintar segons els nombres: pintem de forma col.lectiva uns murals amb personatges de conte als que hauran de posar color seguint una llegenda de números.
5.Biblioteca: mirar contes lliurement i escoltar les explicacions de l’adult o d’altres companys.
c.Material:
- Conte màgic dels personatges fantàstics.
- Titelles de pal plastificats amb els personatges dels contes, i cartellets per identificar cada personatge amb el què vol fer.
- Imatges i títols de contes per aparellar.
- Mots encreuats gegants amb els noms dels personatges fantàstics i lletres soltes per montar-los, Sopa de lletres de les fades i follets, Mapa mundi o d’Espanya
- Joc de les cançons dels personatges amb les imatges i les melodies enregistrades.
- Fulls grans amb dibuixos de personatges de contes per a pintar segons els nombres.
- Colors o retoladors per pintar.
- Llibres de la biblioteca.