3. EL PAíS DELS COLORS (Rosa Maria Pascual, Pepi Sanchez, Aurora Solé, Imma Villegas)

EL PAÍS DELS COLORS

Auca amb rodolins

Rosa Maria Pascual, Pepi Sanchez,

Aurora Solé,  i Imma Villegas

IMG_20170419_0012_NEW

  1. Vet aquí que una vegada hi havia

un país que tots els colors tenia.

  1. Però un núvol negre s’escampà

i tots els colors es va emportar.

  1. Perquè un mag nassut i malcarat,

entristir-los s’havia proposat.

  1.    Blau, vermell i groc,

el mag tancà dins d’un pot.

  1. Dins d’aquella foscor,

no es veia ni un color!

  1. Persones, plantes i animals,

buscaven la fi dels seus mals.

  1. Si la clau trobem

la màquina obrirem.

  1. Per fi, la lluna s’atreví,

i amb un raig la clau lluí.

  1. Un gran ocell la va veure,

i amb el bec d’un pou la va treure.

  1. L’ocell va buscar un nen sense por,

per complir l’arriscada missió.

  1. nuvol-amb-arc-de-sant-marti-naturalesa-meteorologia-pintat-per-lua060508-532509 (1)Amb la clau que tenien,

la màquina ja obrien!

12. Un sol ben resplendent,

en sortí tot content!

13. El núvol negre enlluernat quedà,

i tot seguit es posà a plorar.

  1. El somriure lluent i els tristos plors,

pintaren un bell arc de colors.

15. Blau, verd, lila, violeta, taronja, groc i roig van sortir,

i tots junts van formar un gran arc de Sant Martí!.

  1. I tothom en aquell país,

tornà a ser molt  i molt feliç!.

                         Conte contat,

ja s’ha acabat!IMG_20170419_0011_NEW

PROPOSTA DIDÀCTICA-3

  • Conte: “El país dels colors”
  • Tipus: Narració d’història natural
  • Recursos: rodolins, imatges, música
  • Edat: Menuts (fins a 6 anys)
  • Activitats: (Experiència realitzada amb infants de 3 a 6 anys)
    1. El conte
      • Llenguatge Verbal
      • Descoberta d’Un mateix i de l’Entorn
    2. Cançó: L’arc de sant Martí
      • Llenguatge Verbal i Musical
    3. Taller de rodolins
      • Llenguatge Verbal
    4. Taller de pintura
      • Llenguatge plàstic

a.Objectius:

  • Jugar amb el propi nom buscant paraules que acabin igual
  • Enriquir el vocabulari
  • Aprendre el nom dels colors de l’arc de Sant Martí, i com es forma
  • Experimentar amb pintura per obtenir nous colors a partir de la barreja dels colors primaris
  • Exercitar la tècnica de la pintura amb pinzell
  • Desenvolupar la creativitat
  • Respectar el material i netejar-ho tot després de fer-ho servir.

b.Desenvolupament de l’activitat:

       1.EL CONTE

Els nens i nenes estan asseguts en semicercle davant meu. Explico el conte amb rodolins amb l’ajuda de les imatges i la música. Després comentem el què hem entès i parlem de l’arc de Sant Martí, de com i quan es forma, de quins colors té, etc. M’ajudo amb fotografies on es veu l’arc de Sant Martí, i utilitzo també  les llàgrimes d’un llum per fer sortir l’arc de Sant Martí fent-hi passar els raigs del sol.

2.CANÇÓ

L’ARC DE SANT MARTÍ

POPULAR

L’ARC DE SANT MARTÍ,

LA PLUJA, LA PUJA.

L’ARC DE SANT MARTÍ,

LA PLUJA JA ÉS AQUÍ!

3.TALLER DE POESIAllapis rient

          Els faig veure que la narració del conte es compon de rodolins, i ens fixem com estan fets, arribant a la conclusió que en un rodolí hi ha sempre dues paraules que acaben igual, i es troben situades una al final de la primer part i l’altre al final de la segona part del rodolí. Aleshores, els proposo fer una poesia entre tots amb els rodolins que cadascú s’inventi a partir del seu nom. Per fer-ho caldrà buscar paraules que acabin igual que el nostre nom i després escollir-ne una i fer una frase. Fem exemples entre tots amb el meu nom o amb el de la classe:

                  “L’Imma, a tots estima”, o

                                                               “La Immaculada, està enfadada”.

         Dono a cadascú un full blanc on hi hauran d’escriure el rodolí inventat a partir del seu nom, i dibuixar-se en la circumstància que descriu el rodolí; per exemple, si diu que té una pilota es dibuixa amb aquesta. Jo vaig passant per les taules per tal d’ajudar-los individualment tant com sigui possible. Si és la primera vegada que fem aquesta activitat els costarà molt treure el rodolí per si sols, per això recomano que ja s’hagin treballat els rodolins en altres activitats prèvies, com fer rodolins relacionats amb animals:

                                “El cargol, és amic del sol”, per exemple.

          Un cop tinc tots els rodolins dels alumnes, faig una composició en un full gran o a la pissarra col·locant tots els rodolins l’un darrera l’altre en un costat del full, i els dibuixos a l’altre. Com encapçalament utilitzaré el rodolí que hem fet entre tots amb el nom de la classe i el  dibuix de la mascota, també puc posar-hi el meu rodolí al final si em sembla convenient. Es pot posar a la revista de l’escola perquè totos els pares ho puguin llegir, o bé penjar-ho al passadís perquè tots els alumnes ho puguin veure.

3.TALLER DE PINTURA

         images (4) Col·locaré les taules juntes com un taller, i ens posarem la bata de pintura. Començarem recordant el conte i com va aparèixer l’arc de Sant Martí, els dic que farem màgia nosaltres i farem aparèixer l’arc de Sant Martí en el nostre full de paper utilitzant pintures. Observem les imatges del conte o una fotografia gran i recordem els colors que componen l’arc de Sant Martí, així com l’ordre en què apareixen, els dic que farem tots els colors a partir de tres, que són els primaris: el vermell, el groc, el blau. Primer ho faré davant d’ells i després els donaré uns potets de iogurt o, si és possible, una paleta perquè cadascú pugui fer els seus colors. Abans de donar-los la pintura, explico com cal utilitzar els pinzells (segurament no és la primera vegada que els fem servir a classe) i els demano que posin paper de diari a la taula (o bé un plàstic), i que s’arremanguin les mànigues. Els poso una mica de vermell i una mica de groc, i els demano que ho barregin bé amb l’ajuda del pinzell perquè surti el taronja; després farem el mateix amb el groc i el blau per fer el verd, i amb el vermell i el blau per fer lila i violeta, segons la quantitat utilitzada de cadascun. Si la sessió la faig amb tot el grup, faré grupets i cada equip farà un color, després se l’aniran passant. Un cop tenim les barreges de colors fetes, dono a cadascú un full de pintura mida Din-A3 on hi haurà dibuixat un gran arc al mig, i posen el nom a darrera amb llapis. Primer pintaran l’arc, seguint el model que hauré deixat en lloc visible, utilitzant els colors obtinguts amb la barreja dels primaris. Després els deixo que pintin lliurement la resta del full, però fent atenció en què és necessari que hi hagi sol i pluja (ja que si no, no pot sortir l’arc de Sant Martí); i després hi podran fer el paisatge que més els agradi (puc ensenyar models amb paisatges de mar o de muntanya perquè escullin el què els agrada més).

          Acabada la sessió de pintura, penjo els treballs perquè s’assequin i ens rentem bé les mans, amb ordre (si no tinc pica a la classe posaré una galleda amb aigua per poder controlar-ho millor, o hi anirem tots junts si es tracta d’un grup reduït). És molt important netejar les taules i les eines utilitzades, per això repartiré feines perquè entre tots ho deixem tot ben net per poder ser tornat a utilitzar.

           Quan els treballs estiguin secs podem fer-ne una exposició a la classe o al passadís. Ara és el moment de comentar què els ha agradat més, què els ha resultat més difícil, si s’ho esperaven que sortissin tots els colors a partir de només tres, etc. Les activitats de pintura solen agradar molt als infants, però aquesta és especialment agraïda perquè en fer la barreja i veure que surt un altre color diferent, per a ells és com màgia, i veus com les seves carones van canviant de l’alegria a la sorpresa i finalment a la satisfacció. Cal controlar molt l’ordre i la neteja, ja que en aquest tipus d’activitats solen esverar-se molt, per això recomano que es faci en  grup reduït o mig grup (o bé amb un reforç), així com tenir tot el material ben a punt abans de començar.

C) Material:

  • Imatges del conte
  • Música adient a la història
  • Llàgrimes o llum per a l’experiment de l’arc Iris
  • Llapis i paper per escriure i dibuixar els rodolins
  • Fotografies amb l’arc de Sant Martí
  • Pinzells de mida mitjana (ni massa gruixuts ni massa prims)
  • Fulls Dina-3 per a pintura amb el dibuix de l’arc per a pintar
  • Pintura tempera preparada amb els colors primaris: vermell, groc, blau
  • Potets de iogurt o paletes de pintura
  • Papers de diari o plàstic per a tapar la taula, i bates per als infants ( o davantals de plàstic)
  • Aigua i sabó per rentar-se les mans i draps per netejar les taules (o tovalloletes humides)

Aquest article ha estat publicat en General. Afegeix a les adreces d'interès l'enllaç permanent.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *