Tema XII Olimpíada de Filosofia de Catalunya

Ens plau comunicar-vos que el tema de la propera edició de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya serà: Les cures
Aquest tema ha estat triat per la comunitat amfitriona d’aquesta edició: Les Illes Balears on se celebrarà, concretament a Mallorca, la XI edició de l’Olimpíada de Filosofia d’Espanya.
Després de les vacances, l’equip de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya us compartirem unes propostes didàctiques perquè pugueu treballar el tema d’aquesta edició en les diferents modalitats a l’aula.
Aprofitant aquest missatge, l’equip de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya, volem un bon final de curs i unes bones vacances a tothom.
Ens retrobem a setembre!!!

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Enllaços als vídeos de la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya.

Aquests son els enllaços als vídeos de la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya facilitats pel CCCB

HI HA FILOSOFIA A LA TEVA NEVERA?

Conversació amb l’Enric Gel, convidat especial d’aquesta edició, dinamitzada per la Silvia Rodríguez.

DILEMA ÈTIC

1 classificada: Hiba Chafraou Es Shedy, Institut Ventura Gassol, Badalona

2 classificada: Helena Maixer Guzman, St. Peter’s School, Barcelona

3 classificada: Isabel Dyer Omonte, St. Peter’s School, Barcelona

DISSERTACIÓ

1 classificada: Íngrid Rojo Garriga, St. Peter’s School, Barcelona

1 classificat: Joan Pareja Muñoyerro, Fundació Privada Betània Patmos, Barcelona

2 classificada: Irene Jiménez Morales, Institut Ventura Gassol, Badalona

3 classificat: Héctor Bertólez Ocón, Institut Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet

FOTOGRAFIA

1 classificada: Judith Codina Valencia, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca

2 classificada: Ariana Cerdà Verge, Institut Ramon Berenguer IV, Amposta

3 classificada: Xènia Solé González, Institut Calamot, Gavà

VÍDEO

1 classificat: Noah Granados Salvador, Institut Calamot, Gavà

2 classificat: Pau Rossel Arnedo, Institut Vall d’Hebron, Barcelona

3 classificat: Joel Castro Megia, Institut Arraona, Sabadell

CÒMIC

1 classificat: Miguel Cañizares Romero, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca

2 classificada: Lucia Codina Domínguez, Institut Terrassa, Terrassa

3 classificat: Nil Mompart, Institut Doctor Puigvert, Barcelona

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Resolució del procés selectiu per a la XXXII Olimpíada Internacional de Filosofia [IPO 2024] (Hèlsinki, Finland) XXXII International Philosophy Olympiad, IPO 2024 (Del 16 al 19 de Maig de 2024, a Hèlsinki)

El comitè organitzador de l’IPO Spain 2024 ha anunciat les estudiants que formaran part de la Delegació Nacional Espanyola en la XXXII edició de l’Olimpíada Internacional de Filosofia.

Les autores dels dos assajos que han resultat finalistes en aquesta convocatòria han estat:

Judit Vallmitjana – (2° Batxillerat), de l’IES Ègara (Terrassa, Catalunya)

Idoia Ibarboure Gallego – (2° Batxillerat), de l’IES TOKI ONA (Bera, Navarra)

Els correctors d’aquesta edició han estat:

Concha Roldán Panadero, Institut de Filosofia – CSIC
Roberto R. Aramayo, Institut de Filosofia – CSIC
Ricardo Gutiérrez Aguilar, Universitat d’Alcalá de Henares – UA

L’equip de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya les felicita i desitja molta sort!

Per més informació: https://redfilosofia.es/blog/2024/05/05/xxxii-olimpiada-internacional-de-filosofia/

Publicat dins de General | Deixa un comentari

XI Olimpíada de Filosofia d’Espanya 2024

La XI Olimpiada Filosófica d’España es va celebrar a Bilbao el 19 i 20 d’abril amb la participació de les disset comunitats i un total de 94 estudiants de secundària i batxillerat entre les quatre modalitats oficials: Dissertació, Dilema moral, Fotografia i Vídeo.

En aquesta edició, l’Olimpíada Filosófica d’España ha estat organitzada per l’Associació Agora Filosofia Elkartea d’Euskadi, la Xarxa espanyola de Filosofia i la seva Comissió de l’Olimpíada Filosòfica d’Espanya (https://redfilosofia.es/olimpiada/).

L’alumnat guanyador de la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya: la Hiba Chafraou Es Shedy, en dilema moral, la Judith Codina Valencia, en fotografia, la Íngrid Rojo Garriga i el Joan Pareja Muñoyerro, en dissertació i el Noah Granados Salvador, en vídeo, van representar a Catalunya amb excel·lència obtenint la 3a posició en la modalitat de fotografia i la 1a posició en la modalitat de vídeo.

El tribunal va estar format per:

Concha Roldán, Presidenta de la Red Española de Filosofía (REF)
Cristina de la Cruz, Professora Titular de Filosofia i investigadora sènior de l’Institut de Drets Humans Pedro Arrupe de la Universitat de Deusto

Agustín Arrieta, Doctor en Filosofia i professor de la Universitat del País Basc.

Les proves de dissertació i dilema moral es van realitzar divendres 19 d’abril en la Deusto Business School de Bilbao, mentre l’alumnat de fotografia i vídeo gaudien d’un espectacle de música i poesia preparat per l’alumnat de l’IES Ibarrekolanda i dirigit pel professor Celso Álvarez. Un cop acabades les proves l’alumnat va visitar el Museu Guggenheim.

Els noms de l’alumnat finalista de les quatre modalitats es van anunciar el dissabte 20 a la Sala Bilborock, cedida per l’Ajuntament de Bilbao, en l’ordre següent: fotografia, dilema, vídeo i dissertació.

En fotografia i vídeo, un cop visualitzat la seva producció, l’alumnat finalista va fer una defensa pública, en un temps màxim de 5 minuts, i respondre a les preguntes del tribunal.

En dilema i dissertació l’alumnat finalista va llegir un extracte del seu treball, en un temps no superior a 10 minuts, i va defensar la seva posició a partir de les preguntes formulades pel tribunal.

Aquest és el llistat de l’alumnat guanyador d’aquesta edició:

FOTOGRAFIA

  1. Carolina Ordoñez de Prados (Comunidad Valenciana): ¿Vale la pena colgarse
  2. Héctor López Cáceres (Madrid): ¿Es el ocio el opio de los trabajadores?
  3. Judith Codina Valencia (Cataluña): ¿Dónde están los límites morales del ocio?

DILEMA MORAL

  1. Hugo Vidal Gómez-Escalonilla (Madrid)
  2. Julia Córcoles Cañas (Múrcia)
  3. Andere Ramírez García (País Basc)

VÍDEO

  1. “El ocio”. Noah Granados Salvador (Catalunya)
  2. “Elefzeria”. Laura Martínez Neira (Galícia)
  3. “Más allá del tablero”. Kholoud El Khelih El Allaoui (Madrid)

DISSERTACIÓ

  1. Erik Yanez Nordström (Canàries)
  2. Eva Vázquez Martínez (Galícia)
  3. Alba Calvo Cuadrado (Castilla y León)

A més a més, en el temps lliure, ens van organitzar una visita guiada per Bilbao i un espectacle de filosofia i màgia.

En breu, compartirem unes imatges de l’esdeveniment.

 

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Resultats de la XI final de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya 2024

Avui 2 de març hem celebrat la final de l’OFC al Teatre del Centre de Cultura Contemporània de Barcelona.  El tribunal ha estat format per la Mercè Garcia Farreras, professora i vicepresidenta de la Societat Catalana de Filosofia, l’Àlex Mumbrú Mora, professor de la Universitat Autònoma de Barcelona i el Joan González Guardiola, professor de la Universitat de les Illes Balears.  També hem pogut comptar amb la presencia del nostre convidat Enric F.Gel, creador de contingut al canal de youtube Adictos a la Filosofia i autor del llibre ¿Hay Filosofia en tu nevera?

Els resultats per modalitats han estat següents:

DILEMA ÈTIC

1 classificada: Hiba Chafraou Es Shedy, Institut Ventura Gassol, Badalona

2 classificada: Helena Maixer Guzman, St. Peter’s School, Barcelona

3 classificada: Isabel Dyer Omonte, St. Peter’s School, Barcelona

DISSERTACIÓ

1 classificada: Íngrid Rojo Garriga, St. Peter’s School, Barcelona

1 classificat: Joan Pareja Muñoyerro, Fundació Privada Betània Patmos, Barcelona

2 classificada: Irene Jiménez Morales, Institut Ventura Gassol, Badalona

3 classificat: Héctor Bertólez Ocón, Institut Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet

FOTOGRAFIA

1 classificada: Judith Codina Valencia, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca

2 classificada: Ariana Cerdà Verge, Institut Ramon Berenguer IV, Amposta

3 classificada: Xènia Solé González, Institut Calamot, Gavà

VÍDEO

1 classificat: Noah Granados Salvador, Institut Calamot, Gavà

2 classificat: Pau Rossel Arnedo, Institut Vall d’Hebron, Barcelona

3 classificat: Joel Castro Megia, Institut Arraona, Sabadell

CÒMIC

1 classificat: Miguel Cañizares Romero, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca

2 classificada: Lucia Codina Domínguez, Institut Terrassa, Terrassa

3 classificat: Nil Mompart, Institut Doctor Puigvert, Barcelona

Des de l’organització agraïm la implicació en aquest projecte als 44 centres i al respectiu professorat que ha motivat i preparat a l’alumnat participant en aquesta edició i agrair a tots els i les assistents al esdeveniment per la seva presència al CCCB.

També agrair a la generositat i proximitat dels membres del tribunal i del nostre convidat.

Molt contents de retrobar-nos amb l’alumnat guanyador de l’edició anterior que ens ha acompanyat durant tot l’acte col·laborant en diferents tasques.

Una menció especial a ECC Còmics per donar-nos els premis per a les modalitats de Cartell i de Còmic.

Per suposat, agrair el suport de la Societat Catalana de Filosofia i al Centre de Cultura Contemporània per cedir-nos el seu magnífic espai per celebrar aquest acte.

Moltes gràcies!

Pel que fa a la final espanyola (OFE), enguany se celebrarà a Bilbao, els dies 19 i 20 d’abril de 2024. En breu contactarem amb els guanyadors i guanyadores per coordinar el viatge.

Molta sort per a l’alumnat representant de Catalunya i, de nou, moltes gràcies a totes les persones que heu fet possible i doneu sentit a l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya.

En breu us compartirem unes imatges.

 

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Final XI OFC 2024

Ens trobem demà al Teatre del CCCB a la Plaça de Joan Coromines, Ciutat Vella, 08001 Barcelona

Obrirem les acreditacions a les 9:30h per començar l’acte a les 10h

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Finalistes i reserves XI OFC 2024

Ens plau comunicar l’alumnat seleccionat com a finalistes i reserves de les diferents modalitats d’aquesta edició que se celebrarà el proper dissabte 2 de març al Teatre del Centre de Cultura Contemporània de Barcelona.

Dissertació
Finalistes (per ordre alfabètic de nom):
Héctor Bertólez Ocón, Institut Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet
Íngrid Rojo Garriga, St. Peter’s School, Barcelona
Irene Jiménez Morales, Institut Ventura Gassol, Badalona
Joan Pareja Muñoyerro, Fundació Privada Betània Patmos, Barcelona
Reserves:
1r – Lucia Jurado Garcia, Fundació Cultural Hostafrancs – Escola Joan Pelegrí, Barcelona
2n- Víctor Salguero Manzanares, Fundació Cultural Hostafrancs – Escola Joan Pelegrí, Barcelona
3a – Mireia Vendrell Ribas, Institut Berenguer d’Entença, L’Hospitalet de l’Infant
4a- David Montesinos Sánchez, Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès

Dilema moral
Finalistes (per ordre alfabètic de nom):
Helena Maixer Guzman, St. Peter’s School, Barcelona
Hiba Chafraou Es Shedy, Institut Ventura Gassol, Badalona
Isabel Dyer Omonte, St. Peter’s School, Barcelona
Reserves:
1a – Lucia Galán Muño, Institut Ventura Gassol, Badalona
2n- Pol Maymó Oliart, Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès
3a- Selena Pérez Bautista, Institut Vall d’Arús, Vallirana

Fotografia
Finalistes (per ordre alfabètic de nom):
Ariana Cerdà Verge, Institut Ramon Berenguer IV, Amposta
Judith Codina Valencia, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca
Xènia Solé González, Institut Calamot, Gavà
Reserves:
1a- Sofia Vallés Yu, Fundació Privada Betània Patmos, Barcelona
2a- Natàlia Piera Feliu, Institut Terrassa, Terrassa
3a- Laura Márquez Urbano, Institut Ventura Gassol, Badalona

Vídeo
Finalistes (per ordre alfabètic de nom):
Joel Castro Megia, Institut Arraona, Sabadell
Noah Granados Salvador, Institut Calamot, Gavà
Pau Rossel Arnedo, Institut Vall d’Hebron, Barcelona
Reserves:
1a- Sylvia Muro de Benito, Institut Viladomat, Barcelona
2n- Érico Jiménez Cousté, Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès
3a- Lucía Guerra Osuna, Institut Égara, Terrassa

Còmic
Finalistes (per ordre alfabètic de nom):
Lucia Codina Domínguez, Institut Terrassa, Terrassa
Miguel Cañizares Romero, Institut El Palau, Sant Andreu de la Barca
Nil Mompart, Institut Doctor Puigvert, Barcelona
Reserves:
1a- Ariadna Moreira Borrego, Institut Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet
2n- Paul Hilario Prada, Institut Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet            3a- Naomi Teba Ruiz El Fallahi, Institut Égara, Terrassa

 

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Convidat especial de la XI OFC 2024

En una setmana ens retrobarem al Teatre del CCCB per celebrar la final de la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya. L’esdeveniment començarà a les 10h i finalitzarà a les 14h En breu, farem públic el programa perquè sapigueu l’ordre de les modalitats i els detalls de tot l’esdeveniment. Us recomanem arribar una mica abans per poder entrar de manera ordenada, ja que l’espai d’aquest any és el Teatre del CCCB i no en el Hall del CCCB.
També ens fa molta il·lusió anunciar que tindrem com a convidat especial a l’Enric F. Gel, professor de Filosofia, i creador del canal de youtube Adictos a la filosofia amb qui conversarem sobre el seu canal i sobre el seu recent llibre ¿Hay Filosofía en tu nevera? Si algú vol adquirir el seu llibre hi haurà un punt de venda i si algú el té i vol que l’Enric se’l signi, que el porti i aprofiti!
A principis de la setmana vinent publicarem el llistat de finalistes d’aquesta edició.
Que passeu un bon cap de setmana!

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Recordatori Horaris proves presencials dijous 15 de febrer

Publicat dins de General | Deixa un comentari

Centres inscrits en la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya

Aquests són els 44 Instituts que participaran en la XI Olimpíada de Filosofia de Catalunya 2024 – Què és l’oci?

Clicau sobre el Mapa per veure’ls tots:

L’equip de l’Olimpíada de Filosofia de Catalunya us vol agrair la vostra implicació i us desitja molts èxits en aquesta edició.

PROVÍNCIA DE TARRAGONA

INS Ramon Berenguer IV, Amposta

INS Baix Penedès, El Vendrell

INS Berenguer D’entença, L’Hospitalet de l’Infant

Vedruna Sagrat Cor, Tarragona

PROVÍNCIA DE BARCELONA

IE Barnola, Avinyó

INS Ventura Gassol, Badalona

Col·legi Padredamián Sagrados Corazones, Barcelona

Escola  Joan Pelegrí, Barcelona

Fundació Privada Betània Patmos, Barcelona

IE El Pi Gros, Barcelona

INS Ègara, Barcelona

INS El Palau, Barcelona

INS Infanta Isabel d’Aragó, Barcelona

INS Jaume Balmes, Barcelona

INS Les Corts, Barcelona

INS Menendez y Pelayo, Barcelona

INS Viladomat, Barcelona

INS Sil, Barcelona

St. Peter’s School, Barcelona

INS Puig de La Creu, Castellar del Vallès

INS Pere Calders, Cerdanyola del Vallès

INS Forat Del Vent, Cerdanyola del Vallès

IE Renaixença, Els Hostalets de Pierola

INS La Mallola, Esplugues de Llobregat

INS El Calamot, Gavà

INS Bellvitge, L’Hospitalet de Llobregat

INS Daniel Blanxart i Pedrals, Olesa de Montserrat

INS Ramon Berenguer IV, Santa Coloma de Gramenet

INS Puig Castellar, Santa Coloma de Gramenet

INS Doctor Puigvert, Sant Andreu

INS de Sant Pol de Mar, Sant Pol de Mar

IE Sant Quintí de Mediona, Sant Quintí de Mediona

INS Montserrat Miró i Vila, Moncada i Reixac

INS Arraona, Sabadell

INS Taradell, Taradell

INS Terrassa, Terrassa

INS Nicolau Copèrnic, Terrassa

INS Vall d’Arus, Vallirana

INS de Sales, Viladecans

INS Francesc Xavier Lluch i Rafecas,  Vilanova i La Geltrú

PROVÍNCIA DE LLEIDA

INS Morelló, Esterri d’Àneu

PROVÍNCIA DE GIRONA

INS Alexandre Deulofeu, Figueres

La Salle Girona, Girona

INS Sant Feliu de Guíxols, Sant Feliu de Guíxols

Publicat dins de General | Deixa un comentari