Programa 2016

Triptic III Jornades de pràctiques de referència per a l’èxit escolar 2016 ·pracXIT16

DIA 4 DE JULIOL DE 2016

Educació Infantil i Primària

Presentació

  • 08.45 — 09.00 h
    • Registre i acreditacions
  • 09,00 — 09,15 h
    • Benvinguda i inauguració de la jornada
      • Sra.  Sílvia Rodes Guedes, Directora dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona.
      • Sr. Rafael Muñoz Melgar, Inspector en Cap Adjunt  dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona
      • Sra. Marta Viñas Clemente, responsable de la Secció de Serveis Educatius i Formació Permanent

Experiència 01 Escola Santa Maria del Mar   Salou

  • Educació Primària Cicle Superior (6è)
  • Aurèlia Rius Fornós  —Regina Rovira Blin
  • Experiència:  Llegir per aprendre. Lectura des de les àrees.
  • Inspectora: Sra. Olga Fernández López
  • 09.15 — 09.45 h

Experiència  02 Escola Sant Bernat Calvó Vila-seca

  • Educació Infantil i Primària (De P3 a 6è)
  • Jordi Franquet Montamat  —  Laia Irene Gallego Perelló  — Laura Chamorro Casas
  • Experiència:  Plurilingual School
  • Inspectora: Sra. Olga Fernández López
  • 09.50 — 10.20 h

Experiència  03 Escola Misericòrdia Reus

  • Educació Infantil P3 a P5
  • Misericòrdia Roig Torres — Toni Cañadas  Granados
  • Experiència:  Gaudim dels escacs dels 3 als 6!
  • Inspector: Sr. Xavier Basagaña Gallego
  • 10.25 — 10.55 h

Experiència  04 Escola Mossèn Ramon Bergada Constantí

  • Educació Primària Cicle superior (5è)
  • Carlos Manuel Paez Del Amo — Lluís Torrents Pujol — Josep Piñol Miralles — Fernando Martos Ariza — Jordi Prieto Borràs
  • Experiència:  Centcelles, el nostre objectiu. Elaboració d’audioquies i codis QR
  • Inspector: Sr. Rafael Muñoz Melgar
  • 11.00 — 11.30 h

Descans

  • 11.30 a 11.50 h

Experiència  05 Escola Pompeu Fabra  Cunit

  • Educació Primària
  • Núria Domènech Gibert  — Beatriz Begoña Carrelero Saiz
  • Experiència:  Treball de comprensió lectora a partir de l’hora de biblioteca amb materials molt manipulatius.
  • Inspector: Sr. Josep Maria Quero Batalla
  • 11.55 — 12.25 h

Experiència  06 CdA Ciutat de Tarragona  Escola Solc    ICAC Revista Fet a Tarragona 

  • Educació especial.. Participen un total de 32 alumnes que conformen el Nivell Escolar del centre, distribuïts en cinc grups-classe.
  • Marta Panadès — Raquel Martínez — Gemma Fortea
  • Solcant la història
  • Experiència:  Projecte d’apropament de l’arqueologia
  • Sr. Rafael Muñoz Melgar, Inspector en Cap Adjunt  dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona
  • 12.30  — 13.00 h

Experiència  07 Escola Els Cossetans   Cunit

  • Educació Infantil i  Primària. Educació Secundària
  • Pilar Soro Mateos
  • Experiència:  La biblioteca i la ràdio digital
  • Inspector: Sr. Josep Maria Quero Batalla
  • 13.05 — 13.35 h

Cloenda

  • 13.40 h
    • Sr. Rafael Muñoz Melgar, Inspector en Cap Adjunt  dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona

DIA 5 DE JULIOL DE 2016

  • 08.45 — 09.00 h
  • Registre i acreditacions
  • 09.00 — 09.15 h
  • Benvinguda i inauguració de la jornada
    • Sra. Pilar Carasa Martín, Servei d’nnovació i formació de l’educació secundària
    • Sra.  Sílvia Rodes Guedes, Directora dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona.
    • Sr. Valero Camp Bigorra, Inspector en Cap dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona.
    • Sra. Marta Viñas Clemente, responsable de la Secció de Serveis Educatius i Formació Permanent

 

 

Educació Secundària

01 Institut Campclar  Tarragona

  • Educació secundària obligatòria
  • Ester Maijo Meseguer — Leonor Sanchis Hernández — Rosa Neus Palau Palau
  • Experiència: L’escriptor Josep Vallverdú a Campclar. Com fomentar el gust per la lectura
  • Inspector: Sr. Jordi Dolç Cartanyà
  • 09.15 — 09.45 h

02 Institut La Mar de la Frau — Cambrils

  • Educació secundària obligatòria
  • Xavier Cubells Martínez — Cèlia Llurba Mort  — Ismael Fernández Ramos
  • GEP (Grup d’Experimentació per al Plurilingüisme) i Programa Mobilitzem la Informàtica i Impulsem la Robòtica.
  • Inspector: Sr.  Màrius Domingo Urbaneja
  • 09.50 — 10.20 h

03 Institut Jaume I Salou

  • Educació secundària obligatòria  i Batxillerat
  • Marta Villalta Morro  — Rosa Maria Sanahuja Montesinos
  • Experiència: Espectacle musical “ desemmARcaTs ”
  • Inspectora: Sra. Olga Fernández López
  • 10.25 — 10.55 h

04 Institut Camí de Mar  Calafell

  • Educació Secundària Obligatòria i Batxillerat.  El projecte s’ha desenvolupat amb la participació de 60 alumnes de primer de l’ESO fins a 1r de Batxillerat. Tots de forma voluntària. El gruix més important d’alumnes s’ha concentrat als nivells de tercer d’ESO a 1r de BAT
  • Manuel Ramos Nofuentes —  Mercè Andreu Roses —  Daniel Àngel Català Sala —  Ruben Fortuny Alcántara
  • Experiència: Els més bells valors
  • Inspector: Sr. Josep Maria Quero Batalla
  • 11,40 — 11.30 h

Descans

  • 11.30 a 11.55 h.

05 Institut d’Horticultura i jardineria   Reus

  • Tots els alumnes dels primers cursos dels cicles mitjans de la branca agrària que imparteix el centre.
  • Sílvia Gràcia Ramírez — Tomás Viñas García — Raimon Martí Arbós
  • Experiència: Tenim hivernacles bioclimàticament eficients?
  • Inspector: Sr. Valero Camps Bigorra
  • 11.55 — 12,25 h

06 Escola Joan XXIII Tarragona

  • Educació secundària obligatòria
  • Anna Domingo López
  • Experiència: Construint Ponts
  • Inspector: Sr. Jordi Dolç Cartanyà
  • 12,30 — 13,00 h

07 Institut  Baix Camp  Reus

  • Segon cicle d’Educació secundària obligatòria
  • Josep G. Lluis Queralt —  Ferran Borrell Micola
  • Experiència: Pla TAC (Tecnologies per a l’aprenentatge i el coneixement)  i sistema de gestió de centre.
  • Inspector: Sr. Xavier Basagaña Gallego
  • 13,05 — 13,35 h

08 Institut Jaume Huguet  Valls

  • Formació professional
  • Jordi Tuset Vallet — Josep Maria Soler Segura
  • Experiència:  Model Win-Win de qualitat i cooperació en l’FP dual al cicle de Mecatrònica industrial en col·laboració amb les empreses SCA, Kellogs i Simo.
  • Inspector: Sr. Josep Ramon Tarragó Casanova
  • 13.40 — 13.55 h

Cloenda

  • 14,00 h
    • Sr. Valero Camp Bigorra, Inspector en Cap dels Serveis Territorials d’Ensenyament a Tarragona.