La biblioteca: Alfabetització en informació

Una definició per a tots

L’Alfabetització informacional és saber quan i per què necessites informació, on trobar-la, i cóm avaluar-la, utilitzar-la i comunicar-la de manera ètica.

Esta definición implica varias habilidades. Creemos que las habilidades (o competencias) necesarias para que una persona pueda ser considerada como alfabetizada en información consisten en la comprensión de:

• Els recursos  disponibles.
• Cóm trobar la informació.
• La necessitat d’avaluar els resultats.
• Cóm treballar amb els resultats i explotar-los.
• Ètica y responsabilitat en la utilització.
• Cóm comunicar y compartir els teus resultats.
• Cóm gestionar el que has trobat.
Pel proper curs, des de la biblioteca s’organitzarant un ventall d’activitats, amb la finalitat de transmetre i formar els nostres alumnes, en les habilitats necessaries, que li permetran fer el reconegut, i al final del procés es considerarà que té prous coneixements i recursos per considerar-la  una persona alfabetitzada en informació. Sense aquesta formació, podem córrer el perill de no saber triar ni les diferents fonts d’informació i que fer amb tota la informació rebuda.

És doncs prioritari portar a terme el treball d’alfabetització si volem que els nostres alumnes desenvolupin les habilitats en les tasques de recerca.


Accions

Informacions

Deixa un comentari

Podeu utilitzar aquestes etiquetes : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>