Els pares participen

PREPARANT L’ACAMPADA
Avui els pares i mares de l’escola ens han plantat les tendes que farem servir per l’acampada. Hi han dedicat estona perquè això de plantar tendes no és tan fàcil!
Moltes gràcies papes i mames!

ELS NOSTRES ALUMNES JA TENEN OMBRA
Al pati de l’escola hi fa molta calor i els nostres alumnes no tenien ombres perquè les moreres que hi tenim encara són molt petites. Sort en tenim dels pares treballadors de l’escola que aquest cap de setmana ens han instal.lat uns tendalls perquè els seus fills puguin protegir-se del sol aquest mes de juny.
Gràcies pares!

UNS TOMÀQUETS PETITS COM NOSALTRES
L’avi d’en Dani de P3 ens ha portat tomaqueres xerris. Les ha plantat i hi ha posat les canyes perquè s’hi enfilin. Nosaltres també hi hem ajudat!

UNA PIRATA CONTACONTES
Avui la Teresa, la mare de la Marina i en Pol, ens ha vingut a explicar el conte del pirata Barbamec. A tots ens ha captivat. Ens ha agradat tant que li hem dit que vingués un altre dia.

VETERINARIS
Avui en Miquel i la Lídia, els pares de l’Andrea, ens han fet una visita a l’escola. Ens han explicat com era la seva feina i què feien a la clínica. Hem pogut veure fotografies d’algunes mascotes que han curat i fins i tot d’alguna intervenció al quiròfan. No se sentia ni una mosca mentre parlaven i tots obríem els ulls com taronges. Després ens hem escoltat el cor uns als altres amb un fonendoscopi i hem quedat ben sorpresos!

UNA ALTRA MESTRA A L’ESCOLA!
Avui la mare de l’Eduard, la Bet, ens ha explicat que és mestra. Ella també porta una bata, però és de color lila! Ens ha ensenyat moltes fotos dels seus alumnes i de l’escola on treballa. Ens ha mostrat la seva maleta carregada de llibres i estris que fan servir els nens i nenes de 4rt de primària. També ens ha presentat la seva mascota, la Sally, a través d’un conte molt bonic. Ens ha fet i regalat una Sally a cadascú perquè ens ajudi a treballar i a portar-nos bé. Gràcies Bet!

UN XISPES MOLT SIMPÀTIC!
Avui a la tarda ha vingut el pare d’en Jordi, en David. Ell és electricista. Ens ha explicat i ensenyat les eines i equipament que porta un bon electricista per no fer-se mal. Ens ha regalat un circuit elèctric que funciona amb energia solar i tots l’hem pogut provar. També ha fet màgia! Tenia una caixa màgica que transformava les bombetes petites en bombetes més grans cada vegada que cantàvem una cançó. Al final, hem cantat tan bé i tan fort que ha sortit una BOMBETA GEGANT!!

A CA L’OLIVA
El pare de l’Eduard, en Francesc, ens ha ensenyat com es fan les butifarres, les eines i màquines que s’utilitzen i els ingredients secrets perquè surtin tan bones! També hem pogut veure els porcs i garrins que té, i què els dóna per menjar. Ha estat molt interessant i divertit!

SOBRE RODES
Com que estem treballant els oficis, el pare d’en Néstor, en Dani, ens ha vingut a parlar de la seva feina. Ell arregla motos i ens ha ensenyat unes fotografies impressionants. També ens ha portat dues motos i l’equipament d’un bon motorista. Quina patxoca fem dalt de les motos!!

EL CORRAL punt EDU
La Ma Àngels, l’àvia d’en Joan i en Ferran, ens ha portat un gall, una gallina i un ànec per poder-los veure d’aprop. Per molts era la primera vegada que els tocàvem!! També ens ha ensenyat la diferència entre un ou de gallina i un d’ànega i hem après que mengen pinso, blat de moro, fulles de col i fulles d’enciam. Quin guirigall!!

EL GALLINER D’EN BERNABÉ
En Bernabé, l’avi d’en Francesc, ens ha convidat a veure el seu galliner. Hi hem entrat tots… alguns més valents que altres! L’Ivan ha estat el més agosarat i ha agafat dues gallines!! Després quina ha estat la sorpresa quan hem vist que ens tenien preparat un pica-pica! I quina festa que hem fet!!!

UN PA BONÍSSIM
La Faiza, la mare de la Fatima i de l’Amal, ens ha portat un pa del Marroc per berenar. Ens ha explicat com el fa i ens l’hem cruspit en un tres i no rès. Era boníssim! Quina gran cuinera!!

UNS CADELLS A L’ESCOLA .
Avui la Teresa, la mare d’en Pol i la Marina, i la Lídia, la mare de l’Andrea, han vingut a ensenyar-nos una parella de cadells que han nascut de la Taka, la gossa de la Teresa. La Lídia és veterinària i ens ha explicat moltes coses dels gossets quan són petits i estratègies de protecció.

Dilluns va venir la mare de la Carla, la Sílvia Padrós, a fer-nos un TALLER DE MANDALES . Vam aprendre moltes coses sobre les mandales: com s’han de pintar, quines formes tenen, on van néixer, … Vam recollir un munt de pensaments positius per penjar a l’arbre de Nadal. Gràcies Sílvia!

Avui ha estat un dia molt especial! No sabíem què passava ni què esperàvem … i, de sobte, ha arribat un ARBRE DE NADAL amb una targeta de l’AMPA de l’escola. De tan gros com era, gairebé no passava per la porta! Ens hem emocionat tots molt! Quan acabin les festes podrem plantar l’arbre al pati perquè creixi amb la nostra escola. MOLTES GRÀCIES A TOTS!

En Paco, el pare de l’Alícia, ha vingut un diumenge al matí a preparar la terra de l’hort amb el motocultor. A més, ens ha regalat un munt d’alls centenaris del besavi de l’Alícia i així podrem seguir la tradició.
Aquests alls són enormes i de color rosa, es veu que a Extremadura en diuen “ajos castaños”. Ens ha explicat que es planten amb lluna plena i a l’estiu els podrem collir. Amb els nens i nenes ja n’hem plantat uns quants. Caldrà esperar que creixin! Gràcies Paco.

La Sussana, tieta de l’Eduard Oliva, ens ha portat els pollets que té a casa. Ens ha explicat moltes coses: com viuen, què mengen, com són, com n’hem de tenir cura,… L’aula s’ha convertit en un toca-toca perquè al final tothom qui ha volgut els ha pogut tenir a les mans.

El pare de la Carla Creus, l’Albert, ens ha vingut a explicar coses de la seva aventura al desert del Sahara. Va participar en una cursa. Hem tocat sorra i una rosa del desert, hem tastat cus-cús i hem olorat algunes espècies. Ha estat un festival d’olors i emocions!

La mare de la Clàudia de P3 està embarassada i ha vingut a l’escola a explicar-nos moltes coses dels nens petits. Ara estem treballant GRAN i PETIT i la seva visita ens ha ajudat molt. Per exemple la panxa de la mama és GRAN perquè hi ha la Martina i la de la Clàudia és PETITA. Ens ha ensenyat la robeta de la Martina i els “bibis” que farà servir quan neixi.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *