#JPRE23

La XV Jornada de Programació i Robòtica Educatives (#JPRE23), dedicada a l’intercanvi d’experiències didàctiques on s’empren entorns de programació i de robòtica educatives, se celebrarà el pròxim dissabte 20 de maig de 2023. Tindrà format presencial, en horari de matí i tarda, al Citilab de Cornellà de Llobregat.


Desenvolupament de la Jornada:

Registre i acreditacions (08:30 a 9:00 h)
Benvinguda a l’Auditori (09:00 a 9:15 h)
Ponent Càrrec
Joan Cuevas Director general d’innovació, digitalització, currículum i llengües
Javier González Abad Director gerent del Citilab
Taula rodona a l’Auditori (9.15 a 10.30 h)
Ponent Organització
Mariona Vallès Escola Mestre Ignasi Peraire
Georgina Comas Comastech / ENGINY-era
Mireia Vilalta Comastech / ENGINY-era
Susaina Figuera Fundació Catalana per a la Recerca i la Innovació
Mireia Usart Grup ARGET, Universitat Rovira i Virgili

Ponents en la taula rodona:

Fira d’alumnes i Esmorzar – Sala: Open Surf (10.30 a 12.00 h)
Centre i docent Títol
Institut Bernat el Ferrer

Raül Ventura i Aida Bria

Projectes de robòtica 4t d’ESO amb tecnologies STEAM
Institut Montserrat Roig

Joaquim Octavio

Gàdgets, robòtica i jocs.
Sant Nicolau

Olga Armengol i Juanjo Oncinos

Màquina Arcade
Escola Palma de Mallorca

Marc Gudel i Cristina Terol

Aula 3.0: domòtica i sostenible.
Escola Sant Ildefons

M.Udaondo, M.Guerrero, S.Chair, N.Sanchis i J.J.Valdivia

Deixalleria d’intel·ligència artificial
Freta

Toni Millan

La Robòtica a la ESO i Batxillerat
Escola La Parellada

Hugo Cardillo

Projectes tecnològics de l’Escola La Parellada
Jordi Mayné i Kike Montañés Stemfie peces 3D per construcció de models
Daniel Millán Mesurador de contaminants atmosfèrics
Ponències (12.00 a 14.00 h)
Hora Track 1 Track 2 Track 3
Sala Auditori Aula C Aula B
12:00 a 12:15 Juguem i saltem amb la placa micro:bit
Andrés García
Jornada de portes obertes amb App Inventor
Elisabeth Sebastian i David Rodríguez
Per què plou poc? Què puc fer?
J.Sedeño, M.A.Aymerich, J.Cuenca i J.C.Hierro
12:15 a 12:30 Fira Makey Makey a l’escola
Miquel Sánchez
Python a Batxillerat
Alex Salgado
Dona llum a les dones!
Citilab Cornellà
12:30 a 12:45 Fem un menú saludable!
M.T.Cózar, A.B.Arroyo, C.Llongueras i N.Luque
Tenim l’hort al núvol
Alba Ribera i Raül Ventura
Aprendre i ensenyar tecnologies creatives amb un enfocament Montessori
J.Freixenet, E.Muntaner, P.Gómez, B.Pérez i M.Berrocal
12:45 a 13:00 Com podem omplir totes les neveres del nostre poble?
J.Nogueras, C.Farrero i I.Ferré
Pensem en ells! – Ajudem-los! Robot transportador amb micro:bit
Olga Armengol i Miquel Díaz
Programació creativa tangible amb ScratchJr Tactile
Roger Olivella i Maria Seoane
13:00 a 13:15 Materials didàctics de Pensament Computacional Desendollat
Oriol Codina i José Luis Cuenca
Colonitzem l´Espai
Salvador Cervera i Òscar Simón
TdR i altres bajanades STEAM
Jordi Escofet Miró
13:15 a 13:30 Cases sostenibles amb Tinkercad i micro:bit
Elena Vercher
Una mirada global. La tecnologia i la programació dins dels processos d’aprenentatge de l’escola..
Cèlia Ganga
Palarobòtica. Programació, robòtica i STEAM a tot un municipi.
D.Rusca, F.Sanahuja i D.Llamas
13:30 a 13:45 Descobrim Scratch Jr a 1r!
Yasmina López i Amparo Gil
Traducció al català de l’entorn MakeCode-micro:bit
Toni Olivella i Roger Olivella
TECLA – Educación Maker como metodología para el desarrollo de competencias, el aprendizaje y la autoeficacia hacia las áreas STEAM
Julia Leirado
13:45 a 14:00 Queta la bicicleta (experiència a Eduació Infantil i Primària)
J.Alemany, A.Xalabardé i J.Vilella
App Education en el nou currículum
Jaume Dellunde
Dinar (14.30 a 15.30 h)
Tallers (15.30 a 17.00 h)
Sala Títol
Auditori Juguem amb les IA generatives i Scratch
Eduard Muntaner
Labworking Fem curses amb l’Indi Sphero
Marc Gudel i Cristina Terol
Aula 0 Escultures de llum amb microBlocks
Citilab Cornellà
Open Surf 1 Portes obertes amb App Inventor
David Rodríguez
Plaça de la creació Fem un assistent virtual per controlar micro:bit amb la veu
Carolina Crespo
Senior (Finestra) El Pensament Computacional Desendollat a l’aula
Oriol Codina i José Luis Cuenca
Aula postproducció Aire net, cuidem la salut
A.Bonet, F.Paredes, A.de Blas i Y.C.Tomás
Aula B Descobrint Scratch amb un enfocament Montessori
J.Freixenet, E.Muntaner, P.Gómez, B.Pérez i M.Berrocal
Open Surf 2 Iniciació a Astro Pi i a la mesura de paràmetres fisiològics de l’ésser humà
Jordi Escofet i Lídia Martínez
Aula C Intel·ligència Artificial per explicar històries
Bernat Romagosa
17:00 h
Cloenda


Tallers, ponències i fira d’alumnes: