FESTA MAJOR A L’ESCOLA: ELS GEGANTS

p1010833

El divendres dia 21 de gener, el dia abans de la Festa Major de Sant Vicenç, vam tenir una visita molt especial que ens va permetre acostar les tradicions i les festes del nostre poble a tots els alumnes de l’Escola. Les portes de la nostra Escola es van obrir per rebre en Vicenç i l’Àgata, els gegants del nostre poble, acompanyats per la colla gegantera i la colla de grallers i gralleres.

Els nostres gegants tenien dos motius molt importants per compartir amb nosaltres un tarda molt especial:

– L’endemà havien de sortir a acompanyar els balladors/es de la Trencadansa fins a la Plaça Vella.

Aquest any 2011 celebren el 25è aniversari del seu naixement.

A la nostra Escola els nens i nenes es van dividir en dos grups:

Els alumnes d’Educació Infantil i Cicle Inicial van poder conèixer, a través de les seves preguntes, on es fan les ballades, l’itinerari que segueixen, els complements i el vestuari dels gegants al llarg dels anys…

Les preguntes dels alumnes de Cicle Mitjà i Cicle Superior anaven dirigides a esbrinar la història dels nostres gegants, el seu procés de construcció i les seves mesures. Així doncs, es va aprofitar la visita per treballar les matemàtiques ja que els alumnes havien de mesurar ells mateixos diferents parts del cos dels dos gegants: la cintura, el canell, el cap…

p1210024

La visita va ser realment molt emotiva i propera. Tots els nens i nenes van poder gaudir de les explicacions dels geganters i de la colla de grallers els quals ens van oferir una gran ballada. Per viure’ls encara més de prop tots els alumnes van poder entrar dins la seva estructura. Per agraïr-los la visita i com a regal d’aniversari, se’ls van oferir uns regals elaborats pels mateixos nens i nenes.

La colla gegantera també ens va obsequiar amb un mocador com a record de la seva visita, sens dubte, impossible d’oblidar.

Des d’aquest espai, tots els mestres i alumnes de l’Escola, volem donar les gràcies a la colla gegantera i felicitar en Vicenç i l’Àgata pel seu aniversari.

Festa Major a l’Escola amb els gegants de Prats from Escola Lluçanès on Vimeo.

Quant a Recursos ee

Mestra d'Educació Especial de l'Escola Lluçanès. Crec en l'ús de les noves tecnologies per ajudar a descobrir les capacitats de tots els alumnes i entendre la diversitat com una font de riquesa tan a l'aula com a la societat en general. Orgullosa mare d'un nen de 6 anys, enamorada del meu poble i amant dels animals i la natura.
Aquest article ha estat publicat en festes, Lluçanès, poble, Visites. Afegeix a les adreces d'interès l'enllaç permanent.

5 respostes a FESTA MAJOR A L’ESCOLA: ELS GEGANTS

 1. judit diu:

  Els nens van tornar entusiasmats:
  -Els gegants de Prats han vingut a la NOSTRA escola!!! han ballat per NOSALTRES i ens han explicat un munt de coses que ja no podrem oblidar.
  Una experiència molt xula que els ha fet sentir “especials”.

 2. Una molt bona visita, ens ho vam passar tots plegats molt i molt bé! Moltes gràcies a tots els nens, nenes, nois, noies, professores, etc pel bon tracte i per la bona estona!

  Al meu bloc també hi he fet un escrit, i hi he penjat fotos.
  http://isaacperaire.cat/mon-geganter/els-gegants-de-prats-a-les-escoles

  Molta sort a tothom i fins la propera!!! 😉

  Isaac

 3. esther diu:

  Molt bé Colla Gegantera!!
  A casa ja teniu dos futurs geganters!!

  Gràcies!

 4. Classe de 4t diu:

  Ens va agradar molt que ens vinguessin a visitar els Gegants a l’escola. Vam aprendre moltes coses sobre els Gegants, com: els anys que tenen, l’alçada, les sortides que feien i que la primera va ser a Santa Creu. Ens va agradar veure’ls ballar. Esperem que tornin a venir un altre any.
  Alguns de nosaltres també ens volem apuntar a la Colla Gegantera.

 5. familia llop cirera diu:

  molt divertit
  els hi va agradar molt la visita dels gegants a l’escola

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *