Full Informatiu Març 2015

CALENDARI ESCOLAR:

Dilluns dia 2 fem la jornada de portes obertes,
de 9:30 h a 13 h i de 15 h a 16:30 h.

Del 30 de març a 6 d’abril vacances de Setmana Santa.

PREINSCRIPCIONS 2015-16:

Calendari de preinscripció 2015-2016
Segon cicle d’educació infantil i ensenyament obligatori
Fases de la preinscripció Dates
Presentació de sol•licituds 10 al 17 de març
La tramesa de sol•licituds per Internet es pot fer fins a les 24 h. del dia 16 de març
Llistes amb el barem 27 de març
Sorteig 7 d’abril
Reclamacions 7 al 9 d’abril
Llistes amb el barem un cop resoltes les reclamacions 14 d’abril
Publicar oferta definitiva 5 de maig
Publicació de les llistes d’ admesos 12 de maig
Període de matriculació (infantil, primària i 1r d’ESO) 8 al 12 de juny

EDUCACIÓ INFANTIL:

ACTIVITATS DEL PAE (Programa d’Animació Educativa):

P-5 B: Visita a la biblioteca Joan Oliva. Dilluns 2 al matí.

CICLE INICIAL:

Dilluns 9 de 10 a 12h. La classe de 1r. A, de 10 a 12 h.: FORMACIÓ D’USUARIS (Biblioteca J.Oliva).
Dimarts 10 2n. A, de 9 a 10 h.: QUÈ PASSA SI ENTERREM LES DEIXALLES? (En el mateix centre)
Dimarts 10 2n. B, de 10 a 11 h.: QUÈ PASSA SI ENTERREM LES DEIXALLES? (En el mateix centre)
Dijous 12 1r. A, de 9 a 10:30 h.: DÓNA JOC A LES DEIXALLES? (En el mateix centre)
Dijous 12 1r. B, de 11:30 a 13:00 h.: DÓNA JOC A LES DEIXALLES? (En el mateix centre)
Dilluns 16 de març: 1r. B, de 10 a 12 h.: FORMACIÓ D’USUARIS (Biblioteca J. Oliva).

CICLE MITJÀ:

Dijous 5 a les 11h tot el Cicle Mitjà anem a l’auditori Eduard Toldrà a veure l’obra de teatre “Somnis de sorra”.
Dijous 12 a partir de les 9h, la classe de 3rA farà a l’escola el taller creatiu de pintura”Pintem com a Sol Lewit”.
Dijous 12 de 16 a 17h , la classe de 4tA farà a l’escola un tastet de Rugby.
Divendres13 de 12-13h , la classe de 4tB farà a l’escola un tastet de Rugby.
Dijous 19 març a partir de les 9h , la classe de 3rB farà a l’escola el taller creatiu de pintura”Pintem com a Sol Lewit”.
Dimecres 25 març a partir de les 9h , la classe de 4tB farà a l’escola un taller creatiu de pintura sobre el Subrealisme.
Dijous 26 a partir de les 9h , la classe de 4tA farà a l’escola un taller creatiu de pintura sobre el Subrealisme.

CICLE SUPERIOR:
Xerrada d’orientació i informació del pas a Secundària a càrrec de la psicopedagoga del nostre centre, Anna Soms. Aquesta xerrada s’adreça a mares, pares i alumnes. Dilluns 2 de març de 2015 a les 17.05h a l’aula de Ciències.
Cada divendres a la sortida de l’escola d’infantil (16.30h) i de primària (17h), els alumnes de sisè amb els seus pares posen a la vostra disposició berenars per als vostres fills/es. Aquesta iniciativa servirà per finançar el sopar de fi de curs de 6è. Esperem que aquesta iniciativa tingui bona acollida.

Dimecres dia 4 durant el matí les classes de visiten el Museu Romàntic Can Papiol per conèixer com era la vida quotidiana de principis del segle XIX i de tot el seu entorn.
Dilluns dia 16 a les 9:15h 6è. A realitza l’activitat Esmorzars saludables per conèixer la importància de fer un bon esmorzar i adquirir hàbits alimentaris saludables.
Dimarts dia 17 a les 9:15h 6è. B realitza també l’activitat: Esmorzars saludables.

Les classes de 5è faran l’activitat De la Barca el Plat els següents dies:
Dimecres dia 18 a les 15:10h 5è B al Port de Vilanova
Dijous dia 19 a les 15:10h 5è.A al Port de Vilanova
Divendres dia 20 al matí les classes de 5è a Can Pahissa.
Aquesta activitat ens permetrà conèixer la importància del port pesquer de Vilanova i la Geltrú i les diferents espècies de la mar Mediterrània.I finalment acabarem l’activitat amb un tast de diferents plats mariners!!!

Parada de llibres per Sant Jordi
Els nens/es i famílies de 6è recollirem llibres de segona mà per Sant Jordi, cal que estiguin en bon estat i com a mostra d’agraïment us donarem per la diada un tiquet d’estalvi de 1€, 2€, 3€, 4€ o 5€ a partir d’una certa quantitat de despesa a la parada.
Estarem del 23 al 27 de març a partir de les 9h., també podreu portar els llibres a les classes de 6è.
Us convidem a tots a participar en aquesta iniciativa. Penseu que com més llibres ens porteu, més n’hi haurà per comprar el dia de Sant Jordi! Durant la diada també podreu comprar la rosa a la nostra escola.
Us recordem que la parada s’obrirà a les 8.45h!!!
Moltes gràcies per la vostra col•laboració

MÚSIQUES D’ENTRADA:

Benvolgudes famílies de l’Arjau,

Aquests dies escoltarem la cançó Ulls de color mel del grup Els Pets ja que aquest any celebren els 30 anys de trajectòria musical, iniciant una gira que els portarà a fer concerts
per molts pobles i ciutats de Catalunya. Aquesta cançó és una versió de Brown Eyed Girl
composada pel músic irlandès Van Morrison

LA BIBLIOTECA:

Aquest mes de març a la biblioteca de l’escola volem reprendre una activitat que ja havíem portat a terme cursos anteriors, és tracta d’una hora del conte en horari extraescolar.
Serà una sessió mensual en que mares, pares, àvies, avis, …. de forma voluntària explicaran un conte , en dilluns o en dimecres, a les 5.30h. de la tarda. Quan s’acosti la data, veureu la cartells de difusió per l’escola amb el dia concret, narrador …
Animeu-vos a venir!!! i poseu-vos en llista per explicar contes el curs vinent!!!
Comencem DIMECRES 4 DE MARÇ esteu tots i totes convidades!!!…

ROBA PERDUDA:

Recordeu que el proper dia 15 de març la roba perduda que hi ha en el despatx d’en Vicenç, serà donada a Càritas de Vilanova i la Geltrú.

SABATES AMB RODES:

Recordeu que no podeu portar sabates amb rodes a l’escola.

ASSOCIACIÓ DE MARES I PARES:

CARNAVAL 2015

Gairebé unes 200 persones han participat al carnaval d’aquest any. Totes elles van enfilar Rambla amunt a ritme de la Batucada que anava animant els carrers de la ciutat. Un cop al Mercat, l’arribada del Caramel ens va fer ballar a grans i petits. Gràcies a les mares que ens han ajudat a dissenyar la disfressa i també gràcies a tots els participants!

EXTRAESCOLARS

És important que tots aquells que encara no hagueu efectuat el pagament ho feu el més aviat possible. Us recordem que el pagament serà en efectiu al despatx de L’AMPA o mitjançant transferència al següent nº de compte ,especificant el nom del nen, curs i activitat a la que s’apunta: ES89 0081 1633 4400 0101 8107
Avís Important: Per formalitzar els pagaments fets per caixer automàtic és imprescindible presentar el justificant al despatx de l’AMPA , o bé deixar-ho a la bústia indicant: nom del nen, curs i concepte.

ELECCIONS MEMBRES JUNTA AMPA L’ARJAU

Us volem informar que durant el mes d’abril o maig, amb prèvia convocatòria, es farà l’Assamblea General de socis de l’AMPA i dins dels punts de l’ordre del dia estarà l’elecció de nous membres per formar la Junta de l’Associació per un termini de 2 anys. Tots aquells que vulgueu, podeu presentar la vostra candidatura com a Junta, amb la finalitat de ser escollits. La junta actual està valorant si presentar-se o no en una nova candidatura amb nous i alguns dels antics membres. Per a qualsevol informació que necessiteu al respecte, no dubteu en posar-vos en contacte amb nosaltres. També sabeu que teniu a la vostra disposició els estatuts vigents de l’Associació al despatx de l’AMPA i també al nostre blog.

COMISSIÓ SOCIAL

Des de l’AMPA s’ha creat una comissió social amb la finalitat de donar suport al moviment general creat per defensar l’escola pública, una escola democràtica, catalana, laica, gratuïta, no discriminatòria i, el més important, de qualitat.
De moment ja tenim 5 persones que hi formen part. Properament us anirem informant.

PROJECTE LECXIT

Posem en marxa una activitat per fomentar la lectura a la nostra escola.
Aquesta activitat forma part d’un projecte anomenat Lecxit ( www.lectura.cat ), consisteix en reforçar la lectura d’una forma lúdica a un infant mitjançant voluntaris que es responsabilitzen de l’aprenentatge durant el curs d’un dels menors. L’activitat es durà a terme al recinte de l’escola, els divendres de 17:10 a18:10h.Necessitem voluntaris, interessats enviar mail al AMPA ( arjauampa@gmail.com )

CORREU ELECTRÒNIC

AVÍS IMPORTANT: Us demanem a tots els pares i mares que no rebeu els mails de L’AMPA que ens faciliteu la vostra adreça de correu electrònic per a mantenir-vos degudament informats amb tots els avisos i novetats. Si us plau, envieu un mail a arjauampa@gmail.com i us afegirem a la llista de contactes. Moltes gràcies per la vostra col•laboració.

ATENCIÓ A LES FAMÍLIES
L’ horari de l’AMPA és els Dimecres de 9.15 a 11:30 i de 16:00 a 17:30. Si a alguna família no li va bé ens ho podeu fer saber i farem el possible per poder-nos trobar en un altre horari.
Podeu posar-vos en contacte mitjançant el correu electrònic: arjauampa@gmail.com o bé utilitzant la bústia que es troba a l’entrada de l’escola. Us respondrem tan aviat com puguem.

Aquest article ha estat publicat en General. Afegeix a les adreces d'interès l'enllaç permanent.