– Títol de la programació o seqüència didàctica
Fem esport, fem salut!
– Nivell educatiu al qual s’adreça
Cicle Superior/Nivell 5è
– Objectius didàctics
a) Conèixer els trets característics que defineixen uns hàbits de vida saludable.
b) Conèixer el tipus d’alimentació correcta a seguir per tenir una vida saludable.
c) Mostrar sentit crític respecte respecte als pròpis hàbits alimentaris.
d) Reconèixer els aliments saludables dels no saludables.
e) Valorar la pràctica regular de l’activitat física com a mitjà de millora de salut i qualitat de vida.
f) Conèixer diferents malalties produides per una vida poc saludable.
g) Prendre consciència de la importància dels hàbits posturals corectes en la prevenció de lesions.
h) Tenir cura dels hàbits d’higiène personal.
-Competències i relació amb el currículum
Coneixement i interacció amb el món físic: mitjançant la interacciódel propi cos i l’espai determinat, el coneixement, la pràctica i la valoració de l’activitat física per preservar la salut.
Competència social i ciutadana: ja que ajuda a aprendre a conviure,
acceptar les regles per al funcionament col·lectiu, la participació i el respecte envers les diferències i conèixer les possibilitats i limitacions pròpies i alienes.
Competència comunicativa, lingüística i audiovisual i al tractament de la informació i competència digital: contribueixen al seu desenvolupament els intercanvis comunicatius i la valoració crítica dels missatges i estereotips referits al cos procedents dels
mitjans d’informació i comunicació
Competència aprendre a aprendre i a
l’autonomia i iniciativa personal: contribueixen el coneixement d’un mateix o mateixa i de les pròpies possibilitats i carències, l’autosuperació, perseverança i actitud positiva.
– Criteris i sistema d’avaluació
a) Conèixer i ser conscient dels hàbits posturals i de descans correctes.
b) Identificar algunes de les relacions que s’estableixen entre la correcta i habitual pràctica d’exercici físic i millora de la salut.
c) Adonar-se de les situacions que poden comportar risc per la salut.
d) Conèixer en les seves tasques habituals, hàbits posturals i de descans correctes.
e) Mostrar iniciativa i respectar les normes d’higiène.
f) Valorar de cada alumne els coneixements que mostra en treballs realitzats, amb les aportacions orals i l’interés que té al llarg de les diferents activitats treballades.
– Seqüència d’activitats proposades:
ACTIVITAT 1
Video explicatiu sobre el tipus d’alimentació a seguir per part dels alumnes, per tal de tenir uns hàbits d’alimentació correctes.
Drets d’autor: Generalitat de Catalunya departament de salut: salutweb.gencat.cat
ACTIVITAT 2
Piràmide d’activitat física, per tal de que els nens/es puguin tenir coneixement de les activitats a seguir en la seva vida qüotidiana, i millorar així els seus hàbits diaris.
Drets d’autor: Generalitat de Catalunya departament de salut: www20.gencat.cat
ACTIVITAT 3
Per tal de treballar activitats a l’aula amb suport digital i fomentar l’ús de les noves tecnologies, i així obtenir activitats més atractives per als alumnes. He inclòs en la meva programació la següent activitat, la qual treballarem amb els alumnes de forma teòrica i pràctica els hàbits alimenticis.
He escollit de la dimensió “Tractament de la informació i organitzacions dels entorns digitals de treball” la competència digital de “Construir nous coneixements mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals”.
La meva proposta està relacionada amb la realització d’una activitat online per treballar tot el relatiu a una alimentació saludable. Es treballarà a nivell teòric i pràctic amb grups de 4 o 5 alumnes.
Llicència: Diputació de Barcelona
En aquest cas, la PDI es fa servir com a potenciadors del treball cooperatiu: Realitazació d’exercicis i debats col·laborativament, es projecten activitats interactives de les plataformes de continguts en xarxa i es fa intervenir als alumnes perquè les realitzin.
ACTIVITAT 4
Vídeo de la diabetis per tal de treballar amb els alumnes els diferents tipus d’enfermetats que existeixen produïts per una mala alimentació.
Drets d’autor: edu3.cat http://www.edu3.cat
ACTIVITAT 5
Per tal de prevenir una de les enfermetats que ens trobem dia a dia degut a una alimentació incorrecta, els alumnes observaran una serie de recomanacions a seguir en el seva vida qüotidiana.
Tríptic per tal de prevenir l’obesitat infantil i el sobrepès:
Recomanacions a seguir amb els cinc àpats al dia:
5 moments al dia per evitar l’obesitat infantil
Drets d’autor: Generalitat de Catalunya Departament de salut: http://canalsalut.gencat.cat/
ACTIVITAT 6
En aquesta activitat podrem explicar als nostres alumnes, què és la higiene postural, quins son els hàbits posturals correctes per tenir cura de la nostra salut i es realitzarà l’aprenentatge mitjançant l’esplicació i l’utilització d’imatges,. També realitzarem un joc de l’oca postural i per finalitzar una presentació slideshare per aprofundir en el tema.

Hàbits posturals by Irina Montañés is licensed under a Creative Commons Reconocimiento 4.0 Internacional License.
ACTIVITAT 7
Cal tenir en conte els hàbits d’higiene per poder tenir una vida saludable, per tal de seguir unes pautes per reduir microbis i evitar malalties es realitzarà l’observació d’un vídeo amb els moments i pautes a seguir per tal de rentar-se les mans.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p76buBmEvrI[/youtube]
Dets d’autor: Generalitat de Catalunya departament de salut: http://canalsalut.gencat.cat
ACTIVITAT 8
La salut bucodental és important per tal de prevenir les càries , malaltia freqüent en els infants, per tal de prendre consciència, es realitzarà la seva explicació amb un vídeo.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7f_f9iD9Srk[/youtube]
Drets d’autor: Generalitat de Catalunya departament de salut: http://canalsalut.gencat.cat
ACTIVITAT 9
Resum dels hàbits saludables que cal seguir per tal de tenir una vida saludable.
Drets d’autor: editorial sm, fundació mapfre i vivir en salud.
ACTIVITAT D’AVALUACIÓ:
Els alumnes realitzaran de forma grupal una pàgina web, a través de l’editor web online plisweb , amb els recursos donats pel mestre , amb l’ajuda d’aquest, i amb la recerca de la informació necessària per poder realitzar la pàgina web. Es tracta que en la seva pàgina web hi constin tots els hàbits saludables treballts fins ara, amb explicacions, imatges, videos, sons…
– Educació inclusiva:
Caldria tenir en compte que els nostres alumnes són diferents. Cadascun és únic i te preferències, interessos i dificultats diferents. És per aquesta raò que en la programació es tindrà en compte les activitats i metodologies emprades.
Per poder conèixer més als nostres alumnes, caldrà realitzar inicialment una pluja de idees sobre els hàbits saludables i poder veure així quins són els seus coneixements previs.
Es treballaran es activitats amb els alumnes de diferents formes, ja sigui individualment, per parelles o grupalment, i amb l’ajuda del mestre. És per aquesta raò que a l’hora de fer grups es tindrà present les diferents tipologies d’alumnat per poder facilitar així la seva tasca.
Pel que fa a les activitats dels aliments i l’elaboració de la pàgina web, es buscarà d’establir grups heterogenis, per a facilitar la tasca a portar a terme entre tots.
Les competències digitals es portaran a terme a través de l’utilització de vídeos, imatges, sons, webs, textos, activitats interactives… Aquestes activitats són prou adequades per als alumnes de cicle superior, per el que no haurien de presentar massa dificultats, encara que en el cas de que algun alumne mostrés dificultats a l’hora de treballar, és realitzarà una adaptació de les activitats al seu nivell.
Mitjançant l’utilització de les noves tecnologies, per poder portar a terme la programació del hàbits saludables, els nostres alumnes aprendran d’una manera divertida i amena per a ells.


