Guia didàctica

Títol: Vida i Costums al llarg del temps

Curs: 4t primària

. OBJECTIUS D’APRENENTATGE

• Reflexionar de manera crítica i manifestar actituds responsables relacionades amb el medi ambient.

• Entendre l’organització social i econòmica dels entorns més propers.

• Participar activament en intercanvis comunicatius orals respectant les normes que els regeixen.

• Manifestar l’interès per la lectura i l’escriptura com instruments per relacionar-nos amb els demés i per aprendre.

• Interpretar gràfics que representen les diferents etapes de la història.

• Treballar en la recollida i representació de dades d’ordre qualitatiu i quantitatiu.

• Seleccionar acuradament les il•lustracions i les fotografies.

CONTINGUTS

ÀREES / COMPETÈNCIES BÀSIQUES/ CONTINGUTS
C. DEL MEDI
• Desenvolupament de la competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
• Desenvolupament de la competència social i ciutadana.
– Estudi de la vida i costums en les diferents etapes de la història.
LLENGUA
•Desenvolupament de la competència lingüística.
– Recollida d’informació.
– El diàleg.

MATEMÀTIQUES
•Desenvolupament de la competència matemàtica.
– Estudi de la línia del temps.
– Els gràfics.
PLÀSTICA
•Competència cultural i artística. – Confecció i elaboració d’un mural.

5. CRITERIS D’AVALUACIÓ

– Manifestar actituds responsables relacionades amb el medi ambient.
– Conèixer les diferents etapes de la història.
– Participar activament en intercanvis comunicatius orals respectant les normes que els regeixen.
– Manifestar l’interès per la lectura i l’escriptura com instruments per relacionar-nos amb els demés i per aprendre.
– Interpretar gràfics que representen fenòmens relacionats amb l’entorn immediat.
– Treballar en la recollida d’informació, quantificació i representació de dades d’ordre qualitatiu i quantitatiu.