Títol de la programació o seqüència didàctica: Amb números i lletres
Nivell educatiu al qual s’adreça: 1r de Primària
Les activitats que es proposen a continuació tenen la finalitat d’ampliar i reforçar els continguts treballats a l’àrea de matemàtiques del tema 1: els nombres fins al 0 del llibre de Vicens Vives. Les activitats proposades pel llibre de text també es troben digitalitzades i es poden realitzar amb la PDI.
Objectius didàctics
- Reconèixer i utilitzar diferents usos dels nombres en situacions familiars i en altres àrees.
- Classificar i ordenar els números d’acord amb diferents criteris.
- Comparar, ordenar i descompondre els nombres utilitzant diferents models.
- Interpretar, representar (amb materials diversos) i utilitzar els nombres naturals (del 0-10) en contextos de la vida quotidiana.
Criteris i sistema d’avaluació
En finalitzar la unitat didàctica els alumnes han de ser capaços de:
– Reconèixer els números de la recta numèrica del 0-10.
– Comptar els números del 0-10 cap endavant i cap endarrere.
– Ordenar els números de petit a gran i al revés.
– Relacionar la quantitat amb la seva grafia.
A més es valorarà la participació i la bona actitud en les activitats realitzades.
– Seqüència d’activitats proposades.
| Nom | Dimensió | Competència digital | Objectius | Continguts | Descripció de l’activitat | Tipus d’activitat |
| Cançó dels números | Tractament de la informació i organització dels entorns digitals de treball | Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals. | Reconèixer els números | Numeració del 0-9 | Escoltarem la cançó dels números i relacionarem la quantitat amb la grafia | Gran grup |
| Comptem peixos | Instruments i aplicacions | Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar. | Relacionar quantitat-grafia | Numeració del 0-10 | Hauran de comptar el número de peixos que apareixen i escriure el número corresponent | individual |
| La granja | Instruments i aplicacions | Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar. | Reconèixer númerosOrdenar de menor a majorRelacionar quantitat-grafia
Completar sèries de números |
Numeració del 0-10 | En aquesta web apareixen diverses activitats que es realitzaran en diverses sessions. A primer farem només el bloc del veí s’ha jubilat. | Individualment: introducció, pràctica 1.1, 1.2, 3, 8Per parelles: pràctica 5-1, 5-2, 6 i 7
Mig grup: pràctica 9
Grup-classe: pràctica 2, |
| Comptem amb l’Anna | Comunicació interpersonal i col·laboració | Realitzar activitats en grup utilitzant eines i entorns virtuals de treball col·laboratiu. | Numeració 0-9 | Treballarem les activitats proposades per la PDI en el que l’Anna ens proposa diverses activitats: comptar, ordenar i escollir el número adient. Per acabar, veurem un vídeo del 10+2. | Grup-classe |
Educació inclusiva:
- Durant les sessions de matemàtiques hi ha un grup de nens que acudeixen a reforç, aquests realitzen les mateixes activitats del llibre de text però amb un ritme adequat a les seves necessitats.
- Fer una atenció individualitzada ls alumnes que presenten dificultats.
- Treballar en petit grup o en parelles les activitats que es realitzin en PDI.
- Utilitzar les sessions de TAC en el que fem dos grups per tal de poder atendre millor els alumnes amb dificultats.