En aquest espai podeu consultar la guia didàctica de TOQUEM LA FLAUTA!
És un espai que va dirigit als docents.
Aquí hi trobareu tots els detalls de la programació.
TOQUEM LA FLAUTA
Nivell educatiu: 2n nivell de cicle mitjà.
Temporització: Primer quadrimestre
Objectius didàctics:
- Fomentar la interpretació instrumental com a sistema de fruïció, expressió i comunicació.
- Sensibilitzar la capacitat auditiva i interpretativa amb melodies catalanes i de tot arreu.
- Aconseguir que els alumnes de Primària estiguin motivats i sentin entusiasme per I’ aprenentatge de la flauta.
- Aconseguir que aprenguin a tocar la flauta amb dolçor, amb atac simple i compost, amb una bona postura i respiració.
- Aconseguir que arribin a cultivar el gust estètic per la interpretació i l’entusiasme de practicar i tocar de forma voluntària i espontània.
- Aconseguir que la metodologia i els materials emprats en I’ aprenentatge de la flauta:
- Els ajudi a valorar més la música en la vessant interpretativa.
- Els ajudi a treballar de forma interrelacionada la major part dels elements de l’Educació musical: cançons treballades, educació de l‘oïda, elements del llenguatge…
- Els ajudi a tenir un nivell de solfeig el més semblant a un ” Primer de Conservatori”, talment que puguin ser capaços d’extrapolar els seus aprenentatges a la interpretació de melodies de dificultat semblant o contextualitzades.
- Utilitzar el processador de textos per reflectir la informació.
- Utilitzar la PDI per realitzar diferents activitats.
Competències:
– Competència artística i cultural.
– Competència aprendre a aprendre.
– Competencia d’autonomia i iniciativa personal.
– Competencia social i ciutadana.
– Competències digitals:
- Competència 1: Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar
- Competència 2: Utilitzar les funcions bàsiques de les aplicacions d’edició de textos, tractament de dades numèriques i presentacions multimèdia
- Competència 5: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals.
Activitats:
ACTIVITAT 1: EL BON PA – NOTES SOL I MI
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça i fitxa de la partitura Distribució: Individual Competències: Competència artística i cultural, competencia d’aprendre a aprendre, competència social i ciutadana i competència d’autonomia i iniciativa personal. Avaluació: Avaluació directa a la segona sessió.
Descripció de l’activitat:
Proposarem aquesta activitat com a inici de l’aprenentatge seqüencial de la flauta dolça. A la primera sessió cada alumne assistirà a la classe amb la seva flauta dolça. Primerament la mestra explicarà unes nocions bàsiques de com agafar la flauta, cuidar-la, bufar-la… Un cop explicat això, iniciarem l’aprenentatge de la digitació de les dos primeres notes (sol – mi). Individualment cada alumne tocarà una petita seqüència amb aquestes dos notes i la mestra podrà observar si aquest manté una bona col·locació de la flauta i els dits. Un cop apreses les dos notes es proporcionarà a cada alumne la partitura de la cançó (El Bon Pa). Llegirem conjuntament les notes de la partitura i picarem el ritme. Després utilitzant la tècnica de la flauta muda interpretarem la cançó.
A la segona sessió cada alumne interpretarà de manera individual la cançó, d’aquesta manera la mestra pot anar avaluant el progres dels alumnes. Un cop tocada la cançó d’aquesta forma començarem a tocar-la en petits grups intentant acabar fent una petita orquestra.
ACTIVITAT 2: GENTLY SLEEP – NOTES SOL-LA-SI
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça, pissarra PDI i fitxa de la partitura
Distribució: Individual Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia i iniciativa personal, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant la primera sessió proposarem aquesta activitat per l’aprenentatge de la cançó GENTLY SLEEP i les notes LA – SI. Utilitzant una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre la cançó amb un suport visual de la digitació de cada nota, juntament amb l’aprenentatge memorístic de la cançó mitjançant un joc. Per dur a terme l’activitat, primerament els alumnes escoltaran tota la cançó, un cop escoltada farem l’aprenentatge seqüencial per parts de la cançó. Per tal de realitzar l’activitat en cada part de la cançó necessitaré l’ajuda d’un alumne per observar si ha consolidat memorísticament el fragment tot marcant a la PDI les notes amb l’ordre que ha interpretat. Finalment, a cada alumne se li proporcionarà una fitxa de la partitura per poder-la treballar a casa.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament.
A la segona sessió cada alumne interpretarà de manera individual la cançó, d’aquesta manera la mestra pot anar avaluant el progrés dels alumnes. Un cop tocada la cançó d’aquesta forma començarem a tocar-la en petits grups intentant acabar fent una petita orquestra.
ACTIVITAT 3: PDI – ARA VE NADAL
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça, pissarra PDI i fitxa de la partitura
Distribució: Individual Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant la primera sessió proposarem aquesta activitat per l’aprenentatge de la cançó ARA VE NADAL i les notes FA-SOL-LA . Utilitzant una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre la cançó realitzant diferents activitats i interactuen amb a PDI. Per dur a terme l’activitat, primerament els alumnes llegiran la lletra de la cançó a la PDI i tot seguit l’aprendran a cantar amb el suport auditiu. Un cop apresa, realitzaran la primera activitat la postura adequada per tocar-la, recordar la lletra de la cançó… Un cop finalitzades les activitats iniciarem l’aprenentatge de la cançó amb la flauta dolça. Primerament, molt a poc a poc per aconseguir que durant la segona sessió de música els alumnes siguin capaços de tocar la flauta acompanyada del vídeo que apareix a la presentació.
ACTIVITAT 4: RECORDEM LA COL·LOCACIÓ DE LES NOTES.
Duració: 1 sessió d’1h Espai: Aula de música Material: Pissarra PDI.
Distribució: Col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant aquesta sessió volem aconseguir repassar la col·locació de les notes, en el pentagrama, de manera més motivadora i lúdica. Per aconseguir-ho utilitzarem el joc de “L’aranya de les notes”. Aquest joc interactiu consisteix en un pentagrama on una aranya ens va marcant diferents notes i els alumnes han d’endevinar quina nota és, tot marcant el nom correcte. En cas d’encert l’alumne aconsegueix una vida i en el cas contrari la perd. La mestra per aconseguir l’atenció màxima dels alumnes realitzar el joc de diferents maneres. Primerament, tots els alumnes formen un equip i juntament han d’aconseguir el nombre més gran de vides possible. L’altre alternativa de joc, és eliminar el jugador que no encerta la nota. Això, generalment és realitza en les segones o terceres vegades que es juga.
Per aconseguir una dinàmica participativa s’utilitzarà una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre les notes amb un suport visual i lúdic.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament i interactuar amb ella.
ACTIVITAT 5: TWIST – NOTES SOL-LA-SI- MI
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça, pissarra PDI i fitxa de la partitura
Distribució: Individual i col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant la primera sessió proposarem aquesta activitat per l’aprenentatge de la cançó TWIST i la nota MI. Utilitzant una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre la cançó amb un suport visual de la partitura, acompanyada d’un vídeo amb la digitació de cada nota, i amb la possibilitat de tocar la cançó un cop apresa amb l’acompanyament instrumental, poden escollir dues velocitats. Per dur a terme l’activitat, primerament els alumnes escoltaran tota la cançó, un cop escoltada farem l’aprenentatge seqüencial per parts de la cançó. Visionant el vídeo amb el suport de la digitació de cada nota. Un cop practicada la nova digitació individualment i havent treballant algunes fragments de la partitura. Se li proporcionarà una fitxa de la partitura a l’alumne per poder-la treballar a casa.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament.
A la segona sessió cada alumne interpretarà de manera individual la cançó, d’aquesta manera la mestra pot anar avaluant el progrés dels alumnes. Un cop tocada la cançó d’aquesta forma començarem a tocar-la en petits grups intentant acabar fent una petita orquestra i afegint l’acompanyament instrumental.
ACTIVITAT 6: VOLEU SABER MÉS COSES SOBRE LA FLAUTA?
Duració: 1 sessió d’1h Espai: Aula de música Material: Pissarra PDI, portàtils.
Distribució: Col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, utilitzar les funcions bàsiques de les aplicacions d’edició de textos, tractament de dades numèriques i presentacions numèriques, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant aquesta sessió volem aprofundir més sobre la història de la flauta dolça. Per aconseguir-ho visualitzarem un vídeo del programa “ATRAPA-SONS”. On ens expliquen la seva historia, el seu so i ens presenta alguns fragments instrumentals interpretats amb flautes.
Durant la visualització del vídeo la mestra anirà realitzant preguntes sobre les explicacions que van apareixent. Un cop acabat, els alumnes és col·locaran amb parelles i amb un portàtil redactaran un resum del vídeo, tot utilitzant el programa Word.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector.
ACTIVITAT 7: BAIXANT DE LA FONT DEL GAT – NOTES SOL-LA-SI- DO AGUT
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça, pissarra PDI i fitxa de la partitura
Distribució: Individual i col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant la primera sessió proposarem aquesta activitat per l’aprenentatge de la cançó “Baixant de la Font del Gat” i la nota DO agut. Utilitzant una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre la cançó amb un suport visual de la partitura, acompanyada d’un acompanyament instrumental, on poden escollir dues velocitats. Per dur a terme l’activitat, primerament els alumnes recordaran tot cantant tota la cançó, que anys anteriors ja havien treballat. Un cop cantada farem l’aprenentatge seqüencial per parts de la cançó. Un cop practicada la nova digitació individualment i havent treballant algunes fragments de la partitura. Se li proporcionarà una fitxa de la partitura a l’alumne per poder-la treballar a casa.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament.
A la segona sessió cada alumne interpretarà de manera individual la cançó, d’aquesta manera la mestra pot anar avaluant el progrés dels alumnes. Un cop tocada la cançó d’aquesta forma començarem a tocar-la en petits grups intentant acabar fent una petita orquestra i afegint l’acompanyament instrumental. Abans de finalitzar la classe és farà la visualització d’un vídeo on un quartet interpreten de manera original la cançó.
ACTIVITAT 8: FRÈRE JACQUES – NOTES DO – RE – MI – SOL- LA
Duració: 2 sessions d’1h Espai: Aula de música Material: Flauta dolça, pissarra PDI i fitxa de la partitura
Distribució: Individual i col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant la primera sessió proposarem aquesta activitat per l’aprenentatge de la cançó “Frère Jacques” i la nota DO- RE greus. Utilitzant una metodologia més interactiva i motivadora per l’alumnat i amb l’ajuda de la PDI. Aquesta activitat digital ens permet aprendre la cançó amb un suport visual de la partitura. Per dur a terme l’activitat, primerament els alumnes escoltaran la cançó interpretada per la mestra. Un cop cantada farem l’aprenentatge seqüencial per parts de la cançó. Un cop practicada la nova digitació individualment i havent treballant algunes fragments de la partitura. Se li proporcionarà una fitxa de la partitura a l’alumne per poder-la treballar a casa.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament.
A la segona sessió cada alumne interpretarà de manera individual la cançó, d’aquesta manera la mestra pot anar avaluant el progrés dels alumnes. Un cop tocada la cançó d’aquesta forma començarem a tocar-la en petits grups intentant acabar fent una petita orquestra i afegint l’acompanyament instrumental.
ACTIVITAT 9: REPASSEM LES NOTES.
Duració: 1 sessió d’1h Espai: Aula de música Material: Pissarra PDI.
Distribució: Col·lectiva Competències: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals, competència social i ciutadana i competència artística i cultural. Avaluació: Avaluació directa.
Descripció de l’activitat:
Durant aquesta sessió volem aconseguir repassar la col·locació de les notes, en el pentagrama, de manera més motivadora i lúdica. Per aconseguir-ho utilitzarem el joc de “Aprendo las notas musicales”. Aquest joc interactiu consisteix en una flauta dolça que ens va mostrant diferents notes. Segons el grau de dificultat escollit prèviament. La mestra escollirà dos dels alumnes de la classe. Un s’encarregarà de tocar amb la flauta les notes que apareixeran a la pissarra i l’altre alumne s’encarregarà de col·locar el nom a cada nota.
Per poder aconseguir més motivació per part dels alumnes és poden fer grups i realitzar com un concurs.
En aquesta activitat la PDI s’utilitzarà com a projector que ens permet realitzar l’activitat adequadament.
Criteris d’avaluació: La mestra farà una avaluació continua de la destresa de cada alumne. A través de l’observació diària, anirà anotant si mostra dificultats respecte els aspectes següents:
– Mostra una bona col·locació del cos durant la interpretació de peces amb la flauta.
– Interpreta correctament les cançons de flauta treballades a la classe.
– Utilitza una bona digitació.
– Reconeix les notes en el pentagrama.
– Utilitza el processador de text per reflectir la informació treballada.
-Utilitza la PDI amb destresa.
– Mostra interès i col·labora.
– Valora el treball de les noves tecnologies tot interaccionant amb elles.
Educació inclusiva: Per atendre a les diferents necessitats educatives, s’adaptarà cada activitat a les necessitats de l’alumnat.
– Les activitats que impliquen un treball de grup o parelles, es realitzaran amb grups heterogenis per tal de treballar amb diferents nivells d’aprenentatge i es puguin ajudar entre ells.
– Els alumnes amb problemes de lectura de notes per causa de dislèxies. La mestra els proporcionarà la partitura amb l’ajuda d’un suport escrit de les diferents notes i digitacions.
– El alumnes que no puguin interpretar les cançons amb flauta per algun tipus de lesió física o dificultat motriu, la mestra els proporcionarà un instrument de placa per facilitar-los la feina.
– Totes les activitats proposades van acompanyades pel suport digital i això afavoreix la motivació i atenció de la major part d’alumnes.
