Guia didàctica

Unitat didàctica: Taller d’escriptura

Nivell educatiu: Primària. Cicle superior

Objectius:

– Identificar un text segons la seva tipologia textual.

– Escriure textos descriptius sobre paisatges de manera estructurada.

– Utilitzar adjectius per enriquir la descripció d’un paisatge.

– Escriure textos descriptius sobre una persona (un mateix o un altre) de manera ordenada.

– Utilitzar adjectius per enriquir la descripció d’una persona (un mateix o un altre).

– Escriure articles o notícies sobre un fet de l’escola o relacionat amb l’escola de manera estructurada.

– Posar un títol a un article sobre un fet de l’escola o relacionat amb l’escola.

– Posar un subtítol a un article sobre un fet de l’escola o relacionat amb l’escola.

Competències bàsiques:

  • Comunicativa, lingüística i audiovisual.
  • Tractament de la informació i competència digital.
  • Aprendre a aprendre.

Ús de les TAC:

  • Competències digitals
Competència 5 Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals.
Competència 7 Realitzar comunicacions interpersonals virtuals i publicacions digitals.
Competència 8 Realitzar activitats en grup utilitzant eines i entorns virtuals de treball col·laboratiu.

Temporalització i sessions:

Unitat 1: Introducció al taller d’escriptura Temporalització: 1 sessió
Sessió 1  /  Avaluació Inicial  /
Activitat en grup classe
Es fan diverses activitats sobre suport digital per treballar les diferents tipologies textuals. En el fons, sent una feina que es fa a cicle superior, val a dir que no deixa de ser un repàs de tipologies treballades anteriorment.També s’ofereixen als alumnes altres recursos per utilitzar (llistes d’adjectius, models de textos descriptius…).Es fa èmfasi en el fet d’escriure per gaudir, adaptant el nivell d’exigència a les capacitats de cadascú, i a la importància de seguir la rúbrica* a l’hora de fer una autoavaluació i els guions facilitats pel mestre i que si se segueixen permeten resoldre bé l’exercici d’escriure.*la rúbrica s’elabora a classe i serveix per marcar els criteris de correcció per part dels alumnes, seguint indicacions del mestre si és necessari. Aquest document que elaboren i tenen els alumnes l’utilitzen durant tot el curs escolar i s’actualitza amb cada canvi de cicle (en certa manera, reflecteix també els criteris d’avaluació que són per cicle).

 

Unitat 2: Escriure textos descriptius sobre paisatges Temporalització: 5 sessions
Sessió 1  /  Avaluació Inicial  /  Activitat en grup classe Llegir un text descriptiu com a model. Veure quins passos segueix i quins continguts inclou: Contextualització del text. Estructura del text: descripció ordenada del que diu, classificació del que es descriu segons el punt de vista de l’observador -primer terme, segon terme, tercer terme i/o fons de la imatge-. Ús d’adjectius per descriure allò que es veu, tan l’aspecte físic com allò més emocional (que ens pot evocar la imatge).
Sessió 2  /  Avaluació Continuada  /  Activitat individual Escriure la descripció d’un mateix paisatge per a tots els alumnes. Es tindrà en compte allò analitzat a la sessió 1 (hauran de fer la descripció seguint les pautes establertes a l’hora de descriure un paisatge, que són: Contextualització del text. Estructura del text: descripció ordenada del que diu, classificació del que es descriu segons el punt de vista de l’observador -primer terme, segon terme, tercer terme i/o fons de la imatge-. Ús d’adjectius per descriure allò que es veu, tan l’aspecte físic com allò més emocional (que ens pot evocar la imatge).
Sessió 3  /  Avaluació Continuada  /  Activitat en grup classe Lectura a classe dels textos. Valoració en grup de si compleix els continguts establerts i si evoca la imatge que es va proposar. Reescriure per corregir possibles errors detectats.
Sessió 4  /  Avaluació Continuada  /  Activitat en grup classe Ídem que la 3 (ja que el temps de llegir i corregir entre tots és lent).
Sessió 5  /  Avaluació Final  /  Activitat individual Valoració final del text amb les correccions proposades pels alumnes i pel mestre. Es comenta el resultat a l’alumne de manera individual.

 

Unitat 3: Escriure textos descriptius sobre una persona (un mateix o un altre) Temporalització: 5 sessions
Sessió 1  /  Avaluació Inicial  /  Activitat en grup classe Llegir un text descriptiu com a model. Veure quins passos segueix i quins continguts inclou: Informació personal (nom, edat, lloc on viu, amb qui viu, pares, germans…). Informació sobre l’aparença física i ordre en què es presenta. Descripció global (sóc alt/baix; prim/gras). Descripció concreta (tinc el cabell curt/llarg i de color castany/negre; tinc els ulls grans/petits i de color castany; forma del nas, de la cara…). Descripció del caràcter. Descripció de com li agrada vestir i aficions (assignatures, esports, menjars i altres activitats).
Sessió 2  /  Avaluació Continuada  /  Activitat individual Escriure la descripció d’un mateix seguint els punts que s’han establert a l’anterior sessió, com si fos un guió. Això també els servirà per autoavaluar-se (veure si ho han inclòs tot o no).
Sessió 3  /  Avaluació Continuada  /  Activitat en grup classe Lectura a classe dels textos. Valoració en grup de si compleix els continguts establerts i si té relació amb qui s’està descrivint. Reescriure per corregir possibles errors detectats (sobretot en relació a no seguir tots els punts del guió, ja que la descripció personal implica també una valoració personal, de com es veu cadascú).Es poden fer variacions, com per exemple no incloure el nom ni altra informació personal. Llavors la resta de la classe ha de descobrir de qui es tracta. Això també ajuda a que els alumnes coneguin com són el seus companys, ja que poden tenir en comú coses que abans no sabien.
Sessió 4  /  Avaluació Continuada   /
Activitat en grup classe
Ídem que la 3 (ja que el temps de llegir i corregir entre tots és lent).
Sessió 5  /  Avaluació Final  /
Activitat individual
Valoració final del text amb les correccions proposades pels alumnes i pel mestre. Es comenta el resultat a l’alumne de manera individual.

 

Unitat 4: Escriure articles o notícies sobre un fet de l’escola o relacionat amb l’escola. Temporalització: 4 sessions
Sessió 1  /  Avaluació Inicial & Continuada  /  Activitat en grup classe & en petit grup Es presenten diversos models de notícies (reporter.doc o del Super3). Es parla dels punts que han d’incloure i com haurien de ser:- Títol (que cridi l’atenció, que sigui interessant i faci venir ganes de llegir l’article)- Subtítol (un resum molt breu de l’article)- Cos de l’article: explica l’activitat que ha tingut lloc o que es farà a l’escola.Els alumnes comencen la redacció de la notícia (sobre una activitat feta a l’escola). Es fa en grups de 3. Com a suggeriment se’ls recorda que poden fer el títol i subtítol un cop escrit l’article. També han de revisar les faltes.Posteriorment l’article es publicarà a la revista / blog de l’escola.
Sessió 2  /  Avaluació Continuada  /  Activitat en petit grup Els alumnes segueixen fent l’article i el passen a net fent servir un processador de text.
Sessió 3  /  Avaluació Final  /  Activitat en grup classe Lectura dels diversos articles fent servir la PDI. Valoració se allò que s’hi explica és correcte i s’entén (es demana l’opinió a la resta d’alumnes i el mestre també hi fa aportacions, vigilant distingir entre allò incorrecte i allò que serien opinions o suggeriments més personals).Correcció en grup sobre l’arxiu.
Sessió 4  /  Avaluació Final  /  Activitat en grup classe S’acaben de revisar els articles que no s’han llegit a la sessió 3 i es publiquen a la revista de l’escola o es pengen al blog (si és el blog, ho fan els alumnes directament).

Recursos (activitats)

Expressió escrita a 6è (PDI)

Activitat de caràcter cooperatiu per aprendre les diferents tipologies textuals que , quan es finalitza 6è, els alumnes haurien de conèixer.

El còmic (PDI)

Aquesta activitat ens serveix per treballa les característiques del còmic, sobretot pel que fa a les seves característiques pròpies com són el llenguatge visual que utilitza per representar sons, vinyetes i diferents plans per donar un sentit a allò que s’està dibuixant (plans generals per introduir o presentar un lloc, primers plans per ressaltar les emocions del personatge, etc.).

Treballem les diferents tipologies textuals. La rúbrica, un exemple pràctic d’una escola.

Mòdul 4. Activitat PDI

Altres recursos

http://iestorredembarra.cat/alumnes/sintesi1/Catala/Adjectius%20per%20descriure%20personatges.pdf

http://elbaguldeleslletres.blogspot.com.es/2010/03/diccionari-dadjectius.html

http://www.xtec.cat/~msabaric/myfiles/adjectius2.htm

Criteris i sistema d’avaluació

– És capaç d’escriure un text adient a la tipologia que se li demana.

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’un paisatge, contextualitzant-lo ( bosc, ciutat, natura, època de l’any).

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’un paisatge, ordenant els diferents elements del mateix a l’hora de descriure’l (els situa en primer pla, segon pla, tercer pla i/o fons).

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’un paisatge, utilitzant adjectius per descriure físicament els elements que hi apareixen.

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’un paisatge, utilitzant adjectius per descriure amb un valor emocional els elements que hi apareixen (sensació emocional d’allò que apareix).

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’una persona (un mateix o un altre) de manera ordenada.

– És capaç d’escriure un text descriptiu d’una persona (un mateix o un altre) incloent:

  • Informació personal (nom, edat, família).
  • Descripció global/constitució física (adjectius: alt, baix, prim, gras).
  • Descripció concreta (noms i adjectius: cabell curt, llarg, castany, negre; ulls grans, petits, verds, blaus, marrons; nas gran, petit; cara allargada, arrodonida).
  • Descripció del caràcter (adjectius: tímid, seriós, divertit, extravertit, simpàtic, xerraire…).
  • Descripció de com li agrada vestir i aficions (assignatures, esports, menjars i altres activitats).

– És capaç d’escriure un article o notícia sobre un fet de l’escola o relacionat amb la mateixa de manera estructurada (lloc i moment en què va passar; què va succeir; contextualització – si és una festa, una sortida i motiu de la mateixa).

– Els articles inclouen un títol que té relació amb el contingut de l’article.

– Els articles inclouen un subtítol que reflecteix el contingut de l’article de manera resumida.

Educació inclusiva

Alumnes amb dificultats visuals:

Augment de la grandària de la lletra així com instruccions gravades amb arxiu de so.

Diferent nivell de dificultat:

Alumnes amb dificultats de caràcter cognitu:

– Adaptaria el nivell de dificultat, oferint models online, o activitats en les quals poguessin escriure el text descriptiu oferint un model amb espais buits (per exemple un arxiu de text que han de completar amb la descripció, podent triar els adjectius que necessiten i esborrar els que no).

Alumnes amb altes capacitats:

– Possibilitat de fer descripcions sobre paisatges o personatges que els motivin (a banda dels que féssim a nivell de grup).

– Enriquiment amb més adjectius i construccions gramaticals més avançades.