guia didàctica

Títol programació: LA PREHISTORIA

– Competències bàsiques

Conviure i habitar el món:

  •  Situar etapes i fets de la història personal i familiar en un temps i una estructura cronològica.

Competències comunicatives:

  •  Expressar i organitzar idees i informació de manera eficaç i intel·ligible.
  •  Comunicar idees i informacions de manera oral, escrita, visual i mitjançant les TIC per informar i convèncer.

Competències metodològiques:

  • Plantejar-se preguntes que puguin ser objecte d’investigació i utilitzar habilitats de planificació del treball.
  • Utilitzar el pensament crític i creatiu per a l’anàlisi de la informació.

Competències personals:

  •  Aplicar coneixements i habilitats en contextos familiars i del seu entorn.
  •   Desenvolupar habilitats personals que afavoreixen les relacions interpersonals (l’autoestima, l’autocrítica, l’auto reflexió, …

competencia digital

– Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar.

– Objectius  didàctiques

  1. Comprendre la divisió de la història en diferents èpoques.
  2. Discriminar fotografies del nostre segle i d’altres.
  3. Manifestar interès pels costums de la Prehistòria
  4. Conèixer els diferents motius sobre les pintures rupestres
  5. Conèixer vocabulari específic de la Prehistòria
  6. Mostrar interès per escoltar i contar contes, cançons i poesies sobre el que passava a la Prehistòria
  7. Utilitzar de manera responsable les TAC com una eina per aprendre aspectes relacionats amb la Prehistòria.

– Activitats ensenyament-aprenentatge

Activitat 1: rebem un carta de “petjades” ens dóna unes consignes que hem de seguir

–       Anar a la biblioteca i buscar un llibre “erase una vez el hombre”

–       Anar a l’aula d’audiovisuals i veure un vídeo “l’hombre cromagnon”

–       Anar al pati i agafar pedres

–       Buscar informació a casa de los flinstors

Activitat 2

–       Fem una pluja d’idees sobre el que hem aprés i qui serà petjades, on viurà, com anirà vestit, que mejarà….

–       Ens visita petjades (un alumne de 6è disfressat d’home prehistòric) ens demana que continuem investigant sobre la Prehistòria i ens explica un conte de la prehistòria.

Activitat 3

–       Entre tots elaborem el cartell del racó de la Prehistòria

–       Dibuixem un eix cronològic, i ens situem en el temps.

Activitat 4:

–       Aprenen el poema “los primeros pobladores”. Dialoguem sobre el que diu la poesia de les seves costums.

Activitat 5:

–       Veiem la pel·lícula “erase una vez el hombre” que ens la penjat Petjades al nostre blog

Activitat 6:

–       Veiem un vídeo de com feien foc i amb les pedres que vam portar practiquem a vera si surt foc.

 Activitat 7:

–       Elaborem un mural sobre l’evolució de l’home

Activitat 8:Tots som prehistòrics

És una activitat pensada per treballar amb la meitat de la clase per poder atendre millor els alumnes i que tots puguin participar d’una forma activa.

Farem una petita representació de la vida dels humans a la prehistòria: com vestien, que menjaven, com dormien… farem d’actors i utilitzarem la camara de vídeo per poder veure les nostres representacions i les dels companys.

Després amb la PDI veurem les nostres actuacion i al mateix temps poder comentaris sobre les característiques d’aquest període.
Aquesta representació de la vida prehistòrica es penjaràal blog de la classe per poder compartir-ho amb les famílies.

Activitat 9:

–       Amb la pantalla digital repassem tot l’aprés mitjançant activitats elaborades amb el programa open-sankoré

– Activitats avaluació

–       Es situa en el temps al llarg de la història

–       Discrimina fotografies del nostre segle i d’altres.

–       Manifesta interès per les costums de la Prehistòria

–       Coneix els diferents motius sobre les pintures rupestres

–       Coneix vocabulari específic de la Prehistòria

–       Escolta i aprèn contes, cançons i poemes com a font d’aprenentatge i plaer

–       Utilitza de manera responsable les TIC com una eina per aprendre aspectes relacionats amb la Prehistòria

– Educació inclussiva

Partint del fet que cada nen i nena és una realitat diferent a la resta, que presenta motivacions, necessitats i ritmes diferents, es portaran a cap activitat de reforç i ampliació en, en concret les activitats seran:

Amb les ordinadors portàtils  tindrem descarregat pel·lícules sobre la prehistòria perquè puguin indagar i conèixer més aspectes sobre la prehistòria. Cada fitxa treballada en format paper també la tindrem a l’ordinador amb un Power point perquè puguin repassar. Així com també tindrem jocs i passatemps perquè els alumnes puguin descobrir tot el que ha inspirat la època prehistòrica.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *