Jornada Esportiva Intercentres d’alumnes de 5è

Avui tots els alumnes de 5è de les quatre escoles de Canovelles s’han reunit al camp municipal de futbol del poble. Allà han realitzar una sèrie d’estacions d’activitat física on han pogut gaudir dels jocs i de l’aigua.

A cada estació havia un joc que estava dinamitzat per 2 voluntaris. Els jocs han estat els següents: punteria al plat, el joc del mocador, punteria amb xeringues, cursa de xanques, transport d’aigua, punteria a la porteria, joc de punteria (amb ringos i ferradures), cursa de sacs, paracaigudes, repte de les piques i passar el got d’aigua.

En finalitzar les dotze estacions… s’han refrescat amb els aspersors del camp de futbol!!!

Ha estat GENIAL!!

III Trobada Esportiva de Primària als Instituts

El passat 11 de juny els alumnes de 6è van realitzar una nova trobada esportiva organitzada pels instituts de Canovelles.

L’objectiu d’aquesta trobada és que els nens i les nenes d’aquest curs coneguin quines seran les activitats extraescolars que podran triar quan arribin a l’institut el proper any.

L’Institut Domus d’Olivet va organitzar les activitats al pavelló Tagamanent. Van ser les següents: salt amb peus junts més 40 metres tanques, salt d’alçada, llançament de javelina tova més salt lateral en 20 segons, taller de lluita i 40 metres llisos.

L’Institut Bellulla va organitzar les seves activitats al pavelló Ca la Tona i al gimnàs del seu propi centre. Van ser les següents: futbol sala, bàdminton, bàsquet, teatre i aeròbic.

Els dos instituts van organitzar un petit esmorzar amb fruita i sucs.

Va ser una GRAN JORNADA ESPORTIVA!!!

Jornada Esportiva de 3r amb els Clubs Esportius de Canovelles

El passat dijous 9 de maig, els alumnes de 3r de les quatre escoles de primària del municipi es van reunir al Camp de Futbol i al pavelló Tagamanent per portar a terme la mostra dels diferents clubs esportius de Canovelles.

Els nostres alumnes van poder gaudir de la major part dels esports que es practiquen al seu poble i conèixer així quin és el ventall de possibilitats que tenen a l’hora de triar un o un altre.

Al pavelló Tagamanent van practicar els següents esports: bàdminton, bàsquet, tir amb arc i hoquei (aquest últim no té club a Canovelles). I al Camp de Futbol van jugar a handbol platja, atletisme, futbol i arts marcials.

Des de la nostra escola volem donar les gràcies a tots els clubs que han fet possible que les nenes i els nens de 3r hagin pogut divertir-se fent allò que els agrada… ESPORT!!!

Ha estat una Jornada Esportiva molt enriquidora!!!

Contes i llegendes d’arreu del món

A finals del segon trimestre i principis del tercer, a l’assignatura d’educació física s’ha portat a terme el projecte de contes i llegendes d’arreu del món amb la participació dels alumnes de .

Els contes i llegendes treballats provenen de:

Sud Amèrica (5èA): Manco Capac i Mama Ocllo (Perú), Les cinc àguiles blanques (Veneçuela), La llebre i la tortuga (Replública Dominicana) i L’Estel de l’Alba (Argentina).

Nord Amèrica (5èB): Nenúfar (Canadà), L’àguila i el falcó i el Llop bo i el dolent (EE.UU).

Oceania (5èC): La granota Tiddalick, El collaret de petxines i El boomerang i la lluna (Austràlia) i Kupe i el pop, descobrint Nova Zelanda (Nova Zelanda).

El projecte ha durat un mes i mig i s’ha desenvolupat de la següent forma:

Primera sessió:

  • Vam parlar dels objectius del projecte i com es portaria a terme.
  • Van fer els grups i es van repartir els contes i llegendes dels diferents països.
  • Es va fer un parell de lectures dels textos per grups i es van distribuir els personatges.
  • Van marcar les paraules que no s’entenien.
  • Van inventar i escriure un final diferent del conte o llegenda original.

Segona sessió:

  • Van buscar per internet les paraules que no entenien.
  • Van picar a l’ordinador: el final del conte o llegenda i els personatges distribuïts als diferents membres del grup.
  • Van iniciar l’assaig del conte o llegenda amb el text modificat.

Tercera sessió:

  • Van continuar amb l’assaig amb el text modificat.

Quarta sessió:

  • Van realitzar l’escenificació del conte o llegenda davant dels companys/es de classe.

Cinquena sessió:

  • Van veure les diferents escenificacions a través de la pantalla digital.
  • Van realitzar una autoavaluació individual i una altra per grups de treball.

Sisena sessió:

  • Aprofitant les Jornades Culturals de l’escola, els alumnes de 5è van tornar a escenificar els seus contes i les seves llegendes als companys/es de 6è.

 

Jornada Esportiva a l’escola

Un any més el Servei d’Activitats Esportives (SAE) de Canovelles, va organitzar i portar a terme el passat 12 d’abril la Jornada Esportiva a l’escola .

Les activitats es van fer per la tarda i van participar totes i tots els alumnes des de 1r fins a 6è. Tot va ser de caire lúdic amb l’objectiu de jugar i divertir-se al màxim.

Les activitats van ser les següents: la pilota que fa seure, llançament a cistella, la petanca, estirar de la corda, el presoner, curses de velocitat, jocs de punteria i el mocador.

Va ser una tarda… MOLT DIVERTIDA!!!

Classificació del 35è Cros Escolar Jacint Verdaguer

El 10 d’abril es va celebrar el 35è Cros Escolar del Jacint Verdaguer. Aquest any han participat 179 corredors/es dels quals 101 són alumnes de la nostra escola (52 nois i 49 noies).

El cros s’ha dividit per categories i diferents distàncies: P3 (150 m.), Menuts P4-P5 (350 m.), Pre-benjamí 1r-2n (850 m.), Benjamí (850 m.), Aleví 5è-6è (1.300 m.) i Cros Popular (2.6 km.)

S’ha fet un recorregut per dins i per fora de l’escola amb: trams de fang, baixades, pujades i passant pel Torrent de Can Fangues. Fins i tot, algunes i alguns corredors han realitzat la cursa amb pluja. Tot un Cros… per a professionals!!

Classificació dels alumnes participants de l’escola:

 Categoria Posició    Alumne/a Curs
 Aleví Femení (5è-6è) 2    Amina El Faida 5èC
4    Naia Puerto 5èA
5    Ainhoa Carretero 6èA
6    Estela Navarro 6èA
7    Aminata Diao 5èB
8    Esther Porras 5èA
 Aleví Masculí (5è-6è) 2    Sohaib El Faida 6èC
4    Iker González 6èA
5    Mohamed El Qasmy 6èA
6    Ibrahima Aidara 5èB
8    Ibrahima Tall 5èC
11    Joan Cano 6èA
14    Jaume García 6èB
16    Habiboulaye Balde 6èC
18    Fahd Laaouiti 5èB
19    Akram El Khatraoui 5èB
20    Óscar Núñez 5èC
 Benjamí Femení (3r-4t) 2    Melissa Resina 3rA
3    Nadia Resina 4tA
4    Maria Rocabert 4tA
7    Laia Lorenzo 4tB
8    Paula Guirao 3rB
9    Leire Sáez 4tA
11    Lenna Royo 3rB
12    Blanca Isern 3rB
15    Gisela García 4tB
19    Malak Cheila 3rA
21    Amal Touijri 3rB
25    Carla Júlia De León 4tA
26    Yaiza Valverde 3rA
28    Lena Dieme 4tB
29    Dianke Konte 3rB
31    Marwa Nouiny 4tB
32    Malak El Guerbouzi 4tB
 Benjamí Masculí (3r-4t) 1    Ousmane Bah 4tB
2    Moussa El Koufi 4tA
3    Aitor Viudez 4tA
4    Adam Tribak 4tA
5    Izan Caballero 4tA
6    Guillem Gómez 3rB
9    Adrián García 4tA
10    Isaac Lloreda 4tB
11    Oriol Lloreda 4tA
15    Hamadou Gano 3rA
16    Diego Gil 3rB
17    Ivan Camacho 3rA
19    Alí Sbia 4tB
22    Marouan Cheila 4tA
23    Izan Rubio 4tA
26    Iker Rodríguez 3rA
27    Manuel Jiménez 3rB
30    Ismael Sánchez 4tA
 Prebenjamí Femení (1r-2n) 2    Aissatou Diao 2nB
3    Yasmine El Qasmy 2nB
4    Noura Tribak 2nB
6    Laura Navarro 2nB
7    María Moreno 1rB
8    Ariadna Arnela 1rA
10    Leire Nogales 1rB
11    Rokaia Laaouiti 1rA
12    Maria Barroso 1rB
13    Roma Ribas 1rB
15    Lucía Barroso 1rA
 Prebenjamí Masculí (1r-2n) 1    Xavi Prados 2nB
5    Martín Del Pino 1rB
6    Albert Manuel 1rB
7    Guail Bouslila 2nA
10    Enzo Rodríguez 2nB
11    Álvaro Prior 2nA
12    Abel Sánchez 2nB
15    Alaeddine El Khatraoui 1rB
17    Ivan Cepero 1rB
18    Nil Sánchez 1rB
19    Yassire Bouhouch 1rA
22    Moshin El Bakkali 1rA
23    Iker Díaz 1rB
24    Ion Granado 1rA
 Menuts Femení (P4-P5) 1    Edurne González
 P5
2    Abril Viudez  P5
4    Ainara Camacho  P5
6    Sara El Bakkali P5
7    Laia López P5
11    Abril Guirao P5
12    Douae Ben Amar P5
13    Carla Gil P4
14    Lucía Jiménez P5
15    Martina Ramírez P5
16    Lola Sande P5
19    Lina Babani P5
20    Mariam El Imrani P5
 Menuts Masculí (P4-P5) 5    Hugo Serra P5
6    Zayd Morino P5
7    Saad Ben Amar P4
9    Ilyas Morino P4
 P3 Femení 1    Maria Hidalgo P3
2    Abril Aguilar P3
3    Emma Orive P3
4    Júlia López P3
 P3 Maculí 1    Youssef El Guerbouzi P3
  2    Jan Arias P3
3    Anwar El Quasmy P3
4    Max Royo P3
5    Leo Rodríguez P3

Totes i tots els participants van rebre una medalla, una peça de fruita i als 3 primers de cada cursa un trofeu.

Moltes gràcies a tots els col·laboradors/es i participants!!!

Jornades Esportives de Primària del Vallès Oriental 2019

El passat divendres 5 d’abril vam tornar a gaudir d’un dia d’esport amb altres alumnes de 6è de primària. Aquests alumnes provenien de diferents escoles de la comarca com: Sant Feliu de Codines, Mollet del Vallès, Caldes de Montbui, La Roca del Vallès, Granollers i Canovelles.

Aquesta jornada esportiva que organitza l’Institut Carles Vallbona i el Consell Esportiu del Vallès Oriental pretenen assolir els següents objectius:
* Potenciar les activitats físiques a la comarca del Vallès Oriental i dins de l’àmbit educatiu.
* Incentivar les activitats per a les noies, perquè en general són les qui menys activitats realitzen fora del centre.
* Dinamitzar la relació i integració entre els centres a través d’activitats esportives lúdiques.
* Potenciar els valors que tota forma de convivència i d’intercanvi d’experiències porta implícita.
* Modificar els reglaments dels esports per dinamitzar els valors de l’esportivitat.

Pretenen mostrar que, a través de l’activitat física, es desenvolupen valors cívics com la col·laboració i la cooperació amb els altres i amb l’entorn i, també, la coeducació.

Aquest any hem participat en quatre esports: futbol, handbol, voleibol i bàsquet.

Fotos de la JORNADA ESPORTIVA DEL V.O 2019

 

 

 

L’esforç no és un pal

El dia 12 de febrer es va fer una xerrada amb l’objectiu d’inculcar als alumnes el valor de l’esforç i de fer-los veure que la pràctica de l’esport i de l’activitat física és un dels millors camins per aconseguir convertir aquest valor en un hàbit aplicable a tots els aspectes de la vida.

La xerrada va estar dirigida i protagonitzada per la periodista del diari Sport Àngels Fàbregues, juntament amb l’esportista Édgar Pérez (jugador del primer equip d’handbol del Fraikin Granollers).
En acabar es va fer una fotografia del grup amb l’esportista, que amb posterioritat
s’enviarà al centre en format de pòster de 50×40, amb el nom del centre i una frase de l’esportista referent a l’esforç. D’aquesta manera els alumnes podran recordar els valors que es van tractar a la xerrada cada vegada que vegin la imatge.

Fotos de la xerrada “L’esforç no és un pal”

Acrosport amb 5è de primària

Aquest trimestre els/les alumnes de 5è de la nostra escola han treballat l’Acrosport.

L’acrosport es pot definir com un esport de cooperació, on existeix la presència de companys/es que sincronitzen les seves accions motrius en un espai estable per aconseguir la realització de figures o piràmides humanes.

Té dos elements fonamentals: la tècnica que permet la correcta formació de piràmides més o menys complexes i el valor artístic on apareix el potencial creatiu dels alumnes i permet la formació de figures estèticament boniques i l’ús del cos com un element de comunicació i expressió.

L’últim dia van exposar als seus companys/es de classe les seves figures de 2 i 3 pisos.

Fotos dels alumnes de 5èA

Fotos dels alumnes de 5èB

Fotos dels alumnes de 5èC

Finalistes i guanyadors del IV Campionat de Tennis Taula

Els guanyadors i els finalistes del IV Campionat de Tennis Taula per NIVELL han estat:

Campió de 5è: Unai Pech (5èB)          Finalista de 5è: Izan Fernández (5èB)

Campió de 6è: Àlex Reuss (6èA)        Finalista de 6è: Julen Cuacos (6èA)

I els guanyador i el finalista del IV Campionat de Tennis Taula per CICLES han estat:

Campió del Cicle Superior masculí: Àlex Reuss                                                    Finalista del Cicle Superior masculí: Unai Pech                

Aquí tenim una foto de l’entrega de premis:  https://photos.app.goo.gl/4QXh3NTqfd31UAnb8