Programa

 Programa imprimible
    DIJOUS, 30 DE MAIG

16.30 h.:  Acreditacions

Sala Sant Domènec

18.30 h.:  Salutació i benvinguda institucionals:

Josep Bargalló Valls, Conseller d’Educació del Departament d’Educació de la  Generalitat de Catalunya.

Albert Batalla, Alcalde de la Seu d’Urgell.​

Jesús Fierro, President del Consell Comarcal de l’Alt Urgell.​

Ester Vilarrubla, Ministra d’Educació i Ensenyament Superior d’Andorra.​

Mn.  Xavier Parés, Canonge Capítol Catedral

Catedral Santa Maria d’Urgell

19.00 h.: «Cap a on va l’educació?»

Diàleg entre Xavier Prats, Assessor de Teach for All i exdirector general d’Educació i Cultura a la Comissió Europea, i Mar Camacho, Directora general d’Innovació, Recerca i Cultura digital del Departament d’Educació.

Catedral Santa Maria d’Urgell

20.30 h.:  Sopar a peu dret.

Acompanyament musical a càrrec del grup Daura​ i​ productes agroalimentaris del Pirineu (Associació Menja’t l’Alt Urgell​ ​).

Parc del Cadí

   DIVENDRES, 31 DE MAIG

9.30 h.:  «El lideratge directiu i la construcció de confiança relacional a les escoles».

Conversa de José Weinstein, Director del Centre de Desenvolupament de Lideratge Educatiu (CEDLE)  i professor titular de la Universitat Diego Portales de Xile, amb Carles Martínez Quiroga, Secretari de Polítiques educatives del Departament d’Educació.

Sala Sant Domènec

10.45 h.: Pausa-cafè.

11.30 h.: Espai de diàleg: «Perspectives del lideratge des de les mirades institucional i pedagògica».

Acompanyament: Carles Martínez Quiroga.

José Weinstein,​ Gerent del Centre d’Innovació en Educació del Consell Nacional xilè i exministre d’Educació del Govern de Xile.

Marie Pagès, Directora del Departament d’Inspecció i Qualitat educativa del​  Govern d’Andorra.

Joaquín Gairín, Degà de la Facultat de Ciències de l’Educació de la Universitat​        Autònoma de Barcelona.

Iolanda Arboleas, Subdirectora General de la Funció Directiva i Lideratge​  pedagògic.

Carina Torres, Directora de l’INS Les Cinc Sénies (Mataró).​

Sala Sant Domènec

13.30 h.: Dinar.

16.00 h.:  Conferència: «Lideratge pedagògic per a poder transformar els centres educatius».

Àngel Castiñeira,​ Director de la Càtedra de Lideratge i Governança Democràtica de la Universitat d’ESADE-Ramon Llull i director del Departament de Ciències Socials de la Universitat d’ESADE-Ramon Llull.

Presentació: Joaquim Torredà​, Director del Departament de Formació Professional, Formació d’Adults i Recursos Educatius del Ministeri d’Educació i Ensenyament Superior del Govern d’Andorra.

Sala Sant Domènec

17.30 h.: Espais d’interacció:

19.30-20.30 h.: Fem xarxa. Activitats simultànies:

Descoberta guiada a la Seu medieval i el centre històric​.

Descoberta Espai Ermengol​.

Marxa nòrdica​.

Sessió de jocs de taula​, a càrrec de l’Associació ALLAU.

Sortida des de l’exterior de Sant Domènec

21.30 h:  Sopar tertúlia: “El cervell com a model: de les xarxes neuronals a les educatives (i viceversa)”.
David Bueno Torrens, Doctor en Biologia. Expert en neurociència i divulgador científic.

Restaurant El Castell. (Per als assistents s’habilitarà un servei d’autobús fins al restaurant, a partir de les 21.00h )

   DISSABTE, 1 DE JUNY

9.00 h.: Comunicació per videoconferència: «Competències globals: Nodrir el potencial dels
nostres joves per a un món en moviment».

Verónica Boix Mansilla, Directora del projecte ​ Project Zero​ ​ de la Universitat de  Harvard i presidenta del Future Learning School.

Presentació: Carles Vega, Director dels Serveis Territorials de Lleida.

Sala Sant Domènec

10.00 h.: Espai de diàleg: «Xarxes educatives».

Acompanyament: Josep Plancheria Roset​,  Subdirector General de la Inspecció d’Educació del Departament d’Educació.

Joaquin Núñez Cabanillas, Inspecció Territorial d’Educació (Vallès Occidental).​

Begonya Folch, Professora d’educació secundària col·laboradora en diversos​ equips d’educadors.

Maria Ojuel, Tècnica docent del Departament d’Educació coordinadora de xarxes.​

Raül Manzano, Centre de Recursos Pedagògics del Segrià i vicepresident de la​    Federació de Moviment de Renovació Pedagògica.

Mireia Civís Zaragoza,​ Investigadora​ responsable de la línia de Territori i Xarxes en el Grup de Recerca consolidat PSITIC de la URL, en Pedagogia, Societat i Innovació amb els suport de les TIC.​

Ramon Graells, Director INS Bernat el Ferrer (Molins de Rei).​

Sala Sant Domènec

11.45 h.: Pausa-Cafè

12.30 h.: Relatòria a càrrec del grup ImproShow​ .​

13.00 h.: Cloenda del Congrés a càrrec del sr. Josep Vallcorba Cot, Director general de Currículum i Personalització del Departament d’Educació.

Sala Sant Domènec