Programació Didàctica. Aula D’acollida. El cos

  1. INTRODUCCIÓ (nivell al qual s’adreça)

Degut a l’arribada constant d’alumnat procedent de països amb uns sistemes educatius molt diferents del nostre i amb nivells d’aprenentatge previs molt diversos, va nàixer la necessitat de disposar d’un material d’introducció a l’aprenentatge de la llengua catalana que omplís un buit existent fins aleshores.

En aquesta ocasió començarem amb una unitat didàctica anomenada “Aula d’Acollida. Vocabulari del cos” està adreçat a nois i noies que s’han d’incorporar al cicle superior de primària. Està especialment pensat per a l’alumnat que desconeix la llengua catalana i que, per diferents motius, no ha tingut una bona escolarització prèvia al seu país d’origen. Aquesta programació didàctica està pensada  i organitzada per iniciar l’alumnat en els primers passos d’aprenentatge de la llengua oral: introduint en aquesta ocasió a banda de les estructures lingüístiques bàsiques, el vocabulari més usual (el cos).

  1. OBJECTIUS
  • Aconseguir que l’alumnat nouvingut assoleixi uns mínims de competència comunicativa oral que li permetin comunicar-se amb el seu entorn proper en situacions comunicatives simples.
  • Introduir d’una manera gradual i progressiva els continguts de la llengua oral i escrita per tal de facilitar la incorporació al més ràpidament possible al grup classe de referència.
  • Ser capaç de comprendre i produir oralment i per escrit frases i textos breus.
  • Motivar l’alumnat en la lectura inicial que li permeti avançar en la lectura per aprendre i iniciar-se en la literatura.
  • Assegurar el vocabulari mínim que garanteixi i faciliti la comunicació i la seva posterior ampliació.
  • Iniciar l’alumne en l’estructura i coneixement dels principis gramaticals.

3.COMPETÈNCIES I RELACIÓ AMB EL CURRÍCULUM.

Relació de les competències bàsiques amb els objectius didàctics:

  • Competència social i ciutadana
  • Coneixement i interacció amb el món físic
  • Tractament de la informació i competència digital
  • Competència en comunicació lingüística
  • Competència per aprendre a aprendre
  • Competència cultural i artística
  • Autonomia i iniciativa personal
  • Competència matemàtica

 

  1. CRITERIS I SISTEMA D’AVALUACIÓ.

Conèixer les diferents parts dels cos i les seves funcions.

  • Descriure un esquema corporal a partir de les seves parts.
  • Aplicar els fonaments del mètode científic recollint, analitzant i treient conclusions a partir d’uns resultats.
  • Reconèixer les aportacions personals i les dels altres.
  • Observar una seriació gràfica i saber-la identificar i descriure.
  • Reflectir els resultats d’una enquesta en una taula de doble entrada.
  • Valorar la diversitat d’activitats associades a la imatge, el so i el moviment.

Avaluació a partir de la observació directa individualitzada i de les aportacions i treballs realitzats (av. Inicial, Formativa i Final).

 

5.SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS  PROPOSADES.

Abans de començar amb la seqüenciació de les activitats previstes en aquesta programació didàctica, és necessari recalcar la importància de les TAC dins d’aquest projecte i dins de l’educació en general. Com a docents, hem de ser conscients de que és necessari emprar les tecnologies per millorar i innovar en els processos educatius, mitjançant un ús que afavoreixi la construcció dels aprenentatges, a més a més, en el meu cas concret on la majoria del meu alumnat és nouvingut, els aprenentatges es realitzen i s’exposen d’una manera que a ells els resulti més atractiva que la mera utilització de fitxes i de copiar sempre el mateix vocabulari. Crec en la necessitat de d’un canvi metodològic que es fa possible amb la mediació de les tecnologies de la informació i la comunicació. També com a docents hem de tenir una actitud positiva i oberta, ja que el desenvolupament de les TAC exigeix un reciclatge continu per mitjà del qual podran incrementar els coneixements i adaptar la metodologia als nous recursos tecnològics.

 Una vegada realitzat aquesta unitat amb l’ajuda de la pedagogia de les TAC (metodologia renovada adreçada a la creació col·lectiva de coneixement, a l’ensenyament individualitzat i a l’aprenentatge actiu mitjançant la col·laboració) he pogut comprovar com aquesta pedagogia és facilitadora de l’expressió i la comunicació, la qual ens permetrà plantejar qüestions a partir de la presentació de problemes, cercar informació i analitzar-la, dialogar, prendre decisions, arribar a consensos per interpretar les informacions, reordenar i estructurar les vostres accions, i comunicar el coneixement propi de manera precisa i entenedora, creativa i imaginativa, que obri la porta a nous interrogants i qüestions.

Les activitats seqüenciades per sessions es troben relacionades amb els objectius i amb la metodologia.

SESSIÓ 1- Pluja d’idees sobre el funcionament del nostre cos. Obrim l’arxiu “Aula d’Acollida el cos” amb el programari Open-Sankoré
i comencem a fer la introducció del tema.

SESSIÓ 2- Treballem les 5 primeres pàgines de la Unitat amb el programari Open-Sankoré i  ens aprenem el vocabulari exposat realitzant les activitats que ens proposen de relacionar amb fletxes cada paraula amb la part del cos corresponent. Per finalitzar obrim aquest enllaç: http://genmagic.org/lengua1/palabras_cuerpo2.swf que consisteix en un joc d’anar descobrint les paraules que hem treballat al llarg de la sessió.

SESSIÓ 3- Amb l’ajuda del Open-Sankoré, treballem el cap, el tronc i les extremitats. A continuació han de llegir la cançó titulada el cos y després cantar-la amb la ajuda del següent vídeo:

https://www.youtube.com/watch?v=POmDLMsCiVI

SESSIÓ 4- Treballem les parts de la cara i com expressem sentiments amb ella. Es molt interessant treballar es emocions des de ben petits. Amb el Open-Sankoré els alumnes hauran d’omplir els espais en buit dels sentiments que hi ha a la fitxa anomenada: “què li passa?” i “què et passa?”

SESSIÓ 5- En aquesta sessió treballem els cabells, els ulls, el nas, les orelles i la boca. Farem servir un altra vegada el Open-Sankoré i a més a més aprofundirem en la educació per la salut mitjançant aquesta web:
http://www.edu365.com/primaria/salut1/index.htm#

 

SESSIÓ 6- Realitzem un repàs mitjançant aquesta web:

http://www.edu365.cat/entrena/cos.html

Farem una avaluació que té dos pàgines al Open-Sankoré on han d’omplir els noms que corresponguin en les parts del cos que se’ls demana i també faran un petit test.

 

  1. EDUCACIÓ INCLUSIVA.

✔  Cal acondicionar el volum de la projecció i la mida de les imatges amb les necessitats

de visió i del procés lectoescriptor de l’alumnat.

✔ Adaptar el ritme de l’explicació a les necessitats individuals de l’alumnat.

✔  Adaptar els recursos en la inclusió digital, davant les necessitats individuals dels alumnes amb nese.

 

  1. RECURSOS

http://blocs.xtec.cat/doctortrueta2/files/2013/01/El-cos-huma.pdf

http://genmagic.org/lengua1/palabras_cuerpo2.swf

http://www.edu365.cat/entrena/cos.html

http://www.edu365.com/primaria/salut1/index.htm#

https://www.youtube.com/watch?v=POmDLMsCiVI