Guia didáctica

Títol

Picasso

Nivell educatiu al qual s’adreça

S’adreça als alumnes del cicle inicial. Concretament als alumnes del primer nivell.

Introducció

L’educació artística desenvolupa la creativitat dels alumnes i afavoreix el desenvolupament de la seva intel·ligència emocional. La plàstica concretament també serveix als nens i a les nenes per a desfogar emocions i per a projectar el què i com se senten.

Justificació

Com a eix vertebrador del treball plàstic és molt interessant triar l’estudi de diferents autors destacats. En aquest cas hem triat a Pablo Picasso ja que resulta una pintura propera als infants i que dóna per a treballar moltes coses més enllà de tècniques plàstiques, com per exemple, les emocions. Amb aquesta unitat proposem moltes activitats mediades per les TAC amb l’objectiu de donar una visió encara més amplia del treball que els alumnes i les alumnes del cicle inicial poden fer sobre aquest autor.

Temporalització

Desenvoluparem aquesta unitat al llarg de tot el curs, a raó d’una sessió setmanal i tenint present que hi ha setmanes que no es realitzarà perquè s’estigui treballant alguna altra cosa com pot ser el Nadal, la Pascua, la primavera…

Objectius

-Millorar la capacitat expressiva a través del dibuix i la pintura.

-Explorar diferents tècniques pictòriques.

-Conèixer aspectes destacats de la vida i la obra de Pablo Picasso.

-Aprendre a indentifar les pròpies emocions i les dels altres i a expressar-les.

-Gaudir amb l’expressió plàstica.

-Gaudir aprenent amb activitats mediades per les TAC.

Continguts

-Tècniques pictòriques.

-Vida i obra de Pablo Picasso.

-Les emocions.

-Les TAC.

Aportacions de la unitat de les Competències bàsiques

-Competència 1: Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar

-Competència 2: Utilitzar les funcions bàsiques de les aplicacions d’edició de textos, tractament de dades numèriques i presentacions multimèdia

-Competència 5: Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals.

Aquesta competència fa referència a la comprensió de la informació i al seu processament mitjançant l’ús d’instruments i aplicacions digitals per tal de construir coneixement, assolir nous aprenentatges i comunicar-los.

Relació amb el currículum:

Aquesta unitat didàctica treballa al pintor Pablo Picasso des d’una perspectiva global i treballa continguts d’àrea de Visual i Plàstica, junt amb altres més interdisciplinars com són les emocions.

Metodologia:  

Utilitzarem una metodología activa, paidocèntrica i ludocèntrica on el mestre o la mestra només serem els facilitadors i guies de l’aprenentatge i on serà el propi alumne qui anirà construint el seu coneixement.

Espais:

Aula ordinària, aula de plàstica i aula d’informàtica.

Materials: 

Pintures variades, làmines de dibuix, llapis, colors de cera, plastidecors, colors de fusta…

Ordinadors, PDI

Seqüència d’activitats proposades. 

  • De motivació/activació de coneixements previs:
    • 1.Vídeo: conte de Picasso. Gran grup. 10m de video + 10 de recapitulació posterior. Aula ordinària. PDI
    • 2. Bits de Picasso. Gran grup. 5m. A repetir en diferents sessions. aula ordinària. PDI
  • De desenvolupament dels continguts:
  • De generalització, aplicabilitat i contrast:
    • 10. Juguem a fer cares com les que fèia Picasso. Parelles o gran grup. 1/2 sessió a repetir diverses vegades si es creu oportú.Aula ordinària o d’informàtica. Connexió a internet i ordinadors o PDI.
    • 11.Faig matures mortes i les fotografio. Amb objectes qüotidians fem una natura morta, la fotografiem, retoquem la fotografia amb Picassa i després les pengem totes a Picassa per a poder-les mostrar al bloc de l’escola. Petit grup i gran grup. 2 sessions. Aula ordinària. Càmera de fotos, ordinador amb connexió a Internet i PDI.
  • De Activitats de reforç-ampliació
    • 12.Canço de Picasso. Gran grup. 5m. A repetir en diferents sessions. aula ordinària. PDI
    • 13. Treballo vocabulari amb el TAGXEDO. Projecto un quadre i entre tots fem llistes amb el vocabulari que ens suggereix i després en fem un núvol. Gran grup. Aula ordinària. PDI

Criteris i sistema d’avaluació

  • Inicial:
    • Després de veure el vídeo de l’act. número 1 es farà una pluja d’idees que ens servirà per a valorar a nivell de grup quins són els coneixements dels alumnes sobre l’autor i les seves obres.
  • Formativa/Continuada:
    • Les activitats 5,6,7 i 8 ens serviran a fer l’avaluació continuada dels alumnes. Es valorarà molt especialment la motivació, l’esforç, la originalitat i creativitat de les obres. Descarregar Rúbrica per plàstica
  • Sumativa/Final:
    • Es faran algunes preguntes escrites per a veure què han après sobre l’autor. Descarregar prova de Picasso
  • Per avaluar la pròpia pràctica docent i el disseny de la UD
    • Es faran una sèrie de preguntes als alumnes sobre les activitats realitzades, quina els hi ha agradat més, quina menys. Quines activitats pensen que són més interessants i profitoses, quines treurien. Descarregar prova de Picasso

Indicadors d’assoliment dels objectius:

Sabrem que han assolit els següents objectius si:

-Millorar la capacitat expressiva a través del dibuix i la pintura.–> Si és capaç de fer un dibuix en el qual expressi que està feliç, trist o quines coses li fan por.

-Explorar diferents tècniques pictòriques.–> Si prova sense por totes les tècniques proposades.

-Conèixer aspectes destacats de la vida i la obra de Pablo Picasso.–>Si es capaç de contestar al 50% de les preguntes que li fem sobre Pablo Picasso.

-Aprendre a indentifar les pròpies emocions i les dels altres i a expressar-les.–> Si es capaç d’expressar en diferents moments com se sent i d’identificar-ne els motius.

-Gaudir amb l’expressió plàstica.–> Si es veu que s’ho passa bé realitzant les activitats plàstiques.

-Gaudir aprenent amb activitats mediades per les TAC.–> Si es veu que s’ho passa bé amb les activitats mediades per les TAC que proposem.

Educació inclusiva.

L’educació visual i plàstica és una àrea que afavoreix la inclusió de tots els i les alumnes siguin quines siguin les seves característiques, ya que és un llenguatge universal i com que el que més es valora és  la motivació, l’esforç, la originalitat i creativitat de les obres, també afavoreix que tots els i les alumnes hi puguin participar encara que tinguin dificultats en altres àrees.

Per a poder adaptar aquesta unitat didàctica al treball amb deficients visuals, hauríem d’introduir el treball de textures i amb aquest complementar o substituir, depenent del grau de pèrdua visual, les activitats.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *