Seqüència didàctica final de projecte

  • Nom de l’autor: Ferran Garcia i Escobar
  • Correu electrònic de contacte: fgarci69@xtec.cat
  • Nom de l’actvitat: Los riesgos de la publicidad
  • Adreça bloc activitat: http://blocs.xtec.cat/ticillengua/ –
    Enllaç activitat Open Sankoré en PDF
    https://drive.google.com/file/d/0B8hoReTPf3sYTjBOWjc3UWpPeXc/view?usp=sharing
    Enllaç al curs Moodle
    http://agora.xtec.cat/formacio/as01-t2/moodle/course/view.php?id=44&section=8
  • Curs al qual s’adreça l’activitat: 1r ESO
  • Objectius didàctics
    • Reconèixer els recursos que caracteritzen a la publicitat com a mitjà de comunicació.
    • Valorar la importància de conèixer com a consumidors els riscos del missatge publicitatari.
    • Utilitzar el treball en grup com a recurs favorable per aconseguir unes fites.
    • Utilitzar l’expressió oral per afavorir la presentació del seu treball.
  • Competències i relació amb el currículum
    • Competència lingüística: Analitzar i valorar textos propis dels mitjans de comunicació social sobre aconteixements relacionats amb la vida quotidiana com són els anuncis.
    • Competència social i ciutadana Expressar opinions i judicis propis davant de qualsevol tipus de discriminació o engany dins el món publicitari, mostrant un compromís personal per combatre-ho.
    • Tractament de la informació i competència digital: Utilitzar internet i tots els mitjans tècnics posats al seu abast per a interpretar i valorar informacions, opinions i sentiments diversos.
    • Competència per a aprendre a aprendre: Desenvolupar el gust per l’aprenentatge continu i l’actualització permanent.
  • Metodologia emprada
    – Exploració de les idees prèvies:
    primer mitjançant un debat a classe en gran grup sobre la publicitat, introduiré els continguts a treballar i motivaré als alumnes per a participar en les activitats que vindran després.
    – Introducció: 
    Explico els objectius a aconseguir i com avaluaré. A continuació planifiquem la tasca a fer i la seva temporalització.
    – Estructuració: 
    Treball d’investigació on els alumnes agafaran 5 anuncis televisius que apareguin a youtube i faran un anàlisi exhaustiu d’ells, on indicaran la qualitat que es remarca en cada un d’ell i posteriorment faran la valoració i presentació oral indicant si els hi sembla correcta la relació que s’estableix entre el producte i les qualitats que es destaquen d’ell.
    – Aplicació: Després de fer un recordatori amb l’activitat de l’Open Sankoré, analitzarem i debatrem les conclusions i les utilitats dels coneixements adquirits a la vida diària.
  • Breu descripció de les activitats. En aquest apartat heu de justificar els criteris que heu seguit per a la selecció d’activitats. Per a cada activitat especifiqueu les dinàmiques (individuals, de petit grup, gran grup) i els models d’intervenció docent.
    Primer una sessió per l’adquisició d’uns coneixements bàsics sobre el tema i motivar als alumnes. Explicació característiques publicitat per part meva amb dinàmica de gran grup.
    – Després el treball a l’aula d’informàtica per trobar els 5 anuncis i analitzar-los des del punt de vista d’adequats o no i perquè. Aquesta part la faran en petit grup i dedicarem una altra hora.
    – La tercera part seria l’exposició oral a classe dels grups d’alguns dels anuncis proposats justificant el seu anàlisi. Per aquesta activitat dedicarem dues sessions de classe.
    – Per últim, reforçarem els coneixements adquirits amb l’activitat desenvolupada a l’Open Sankoré i també utilitzarem el Moodle per utilitzar un fòrum i un glossari si s’escau.
  • Criteris i sistema d’avaluacióEn el moment d’avaluar aquesta unitat es tindrà present:
    -Realització de les activitats proposades.
    – Reconeix les característiques dels textos publicitaris.
    -Utilitzar el drive i saber compartir el document.
    -Analitzar els textos publicitaris.
    -Sap com buscar informació a la web i concretament al youtube.
    -Sap utilitzar els diferents recursos TAC.
    -Implicació i aportació del treball en equip.
    -Treball escrit utilitzant el drive i el programa slide per a fer presentacions.
    -Presentació oral.
    -El seguiment, participació i interès a classe.Per tant, el sistema d’avaluació es portarà a terme a través de l’observació del desenvolupament de les diferents activitats realitzades, així com a través de la participació a les tasques proposades.
  • Requisits tecnològics i d’organització de l’aula
    Necessitarem utilitzar els portàtils chromebooks de la classe per a realitzar la recerca dels videos triats i també per a fer el treball escrit. Per aquest últim, els alumnes necessitaran el compte de google que tenim a l’escola per a cadascú d’ells i així disposaran del drive i del google slides, indispensables per a fer el treball.
    Per a l’exposició oral de la presentació farem servir el portàtil d’aula i també la pissarra mimio digital i el projector corresponent.
    Per a fer debatre les conclusions de l’activitat inclourem també el programa Open Sankoré.
  • Educació inclusiva.La inclusió digital té com a objectiu garantir la igualtat de tot l’alumnat posant especialment l’èmfasi en els avantatges o inconvenients que poden venir de la mà de la tecnologia.
    A tenir en compte:
    – Formació de grups heterogenis on els alumnes amb NEE puguin trobar el seu espai.
    – Accessibilitat als recursos digitals incloent extensions al navegador i accesos directes al drive i slides.
    – Ulitització de recursos digitals per afavorir la participació en l’exposició oral de l’alumne.
  • Llicència
    Llicència Creative Commons

    Reconeixement – No Comercial (by-nc): Es permet la generació d’obres derivades sempre que no se’n faci un ús comercial. Tampoc es pot utilitzar l’obra original amb finalitats comercials.Vegeu el resum de la llicència / Vegeu el codi legal (amb anglès)

Activitat per fomentar la competència digital – Els riscos de la publicitat

Nom de l’activitat: Els riscos de la publicitat
Àrea/Matèria/Nivell: Llengua Castellana 1r ESO
Descripció de l’activitat: Treball d’investigació on els alumnes agafaran 5 anuncis televisius que apareguin a youtube i faran un anàlisi exhaustiu d’ells, on indicaran la qualitat que es remarca en cada un d’ell i posteriorment faran la valoració si els hi sembla correcta la relació que s’estableix entre el producte i les qualitats que es destaquen d’ell.
Organització de l’alumnat: Primer individual i després per grups.
Recursos necessaris per dur-la a terme: Els alumnes necessitaran la presentació del drive en grup per a presentar els 5 videos de youtube i les seves valoracions. També necessitarem l’aula d’informàtica, el projector i el pc de classe per a presentar l’activitat.
Presentació del Drive
Criteris d’avaluació: Avaluaré la competència digital per a fer servir el drive i saber treballar i compartir el document. També la capacitat de trobar els anuncis a youtube i saber traslladar-los al drive. També l’expressió escrita a la presentació i l’expressió oral de cadascun dels membres del grup. Així mateix valoraré els coneixements que hagin adquirit sobre la publicitat i els seus riscos.
Autoria i/o referència web: Ferran Garcia, professors 1r ESO de Llengua Castellana i Literatura.
—–
COMPETÈNCIES DIGITALS TREBALLADES
1. Saber utilitzar el programa Slides de presentació del Google Drive i saber compartir el document per a treballar en grup.
2. Cercar, contrastar i seleccionar informació digital adient del youtube per al treball a realitzar.
3. Organitzar i utilitzar un entorn personal de treball i aprenentatge com l’entorn google for education amb el gmail i les seves aplicacions per a desenvolupar projectes i treballs en la nova societat del coneixement.
4. Realitzar activitats en grup tot utilitzant eines i entorns virtuals de treball col·laboratiu com el drive.
5. Realitzar accions de ciutadania i de desenvolupament personal, tot utilitzant els recursos digitals propis de la societat actual. En aquest cas, pretenem que els alumnes adquireixin una capacitat crítica davant dels riscos de la publicitat.

Mapes mentals i el drive

Us presento unes eines que poden ser de molta utilitat per a fer mapes mentals de continguts de Tecno, Naturals o Socials per exemple i que podreu elaborar conjuntament i compartir gràcies a què es conjunten sense problemes amb google drive.

1.- MindMup: es una eina per a fer mapes mentals força visual i fàcil d’utilitzar.

2.- Lucidchart la podeu trobar dins de les aplicacions del drive.Pricing and Account Types   Lucidchart

https://www.lucidchart.com

3.- Mindmeister: està pensada com a un nou complement de Google Documents.