Espai on trobar allò que el professor necessita saber sobre la programació.
– Títol de la programació o seqüència didàctica (el mateix títol que el bloc)
– Nivell educatiu al qual s’adreça
– Objectius didàctics / Competències i relació amb el currículum
– Criteris i sistema d’avaluació
– Seqüència d’activitats proposades.
– Educació inclusiva. Heu d’escriure un breu text explicant com tindríeu en compte la inclusió a l’aula amb suport digital.
TÍTOL
MIRA AL TEU VOLTANT! Aquesta unitat pretén treballar les diferents figures planes identificant-les al nostre entorn més proper i mesurar-les.
NIVELL
Aquesta unitat didàctica va adreçada al 2on nivell de cicle Superior. (6è)
OBJECTIUS
Relació amb els objectius generals d’etapa.
1. Desenvolupar les competències matemàtiques bàsiques, iniciar-se en la resolució de problemes que requereixen la utilització d’operacions elementals de càlcul, coneixements geomètrics i estimacions i ser capaç d’aplicar-les a les situacions de la vida quotidiana.
2. Iniciar-se en la utilització per a l’aprenentatge de les tecnologies de la informació i la comunicació, seleccionar i valorar la informació rebuda o aconseguida per mitjà de les TIC.
3. Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes, situacions personals i necessitats de la vida quotidiana.
Objectius d’aprenentatge.
1.Utilitzar les matemàtiques com una eina útil per expressar informacions i coneixements sobre l’entorn descrivint les figures geomètriques.
2.Reconèixer situacions-problema de l’entorn i utilitzar les matemàtiques per provar de resoldre-les calculant àrees.
3. Organitzar i consolidar el pensament matemàtic a partir de la comunicació coherent i clara de les pròpies idees i dels processos matemàtics als companys i als mestres.
4. Crear i utilitzar representacions per organitzar, registrar i comunicar les idees i els processos matemàtics com ara els dibuixos geomètrics.
5. Identificar i descriure formes geomètriques de l’entorn, tot utilitzant el coneixement dels seus elements i de les seves propietats.
COMPETÈNCIES
(Relació amb els objectius)
Competència matemàtica.(1,2,3,4,5) Figures geomètriques
Competència comunicativa lingüística i audiovisual.(1,3,4,5) Utilitzar termes matemàtics específics de la geometria.
Tractament de la informació i competència digital. (1,4,5)Usar la traducció d’informació entre diferents codis.
Competència d’aprendre a aprendre. (1,2,3,4,5)Perseverar en l’aplicació de procediments matemàtics.
AVALUACIÓ
L’avaluació s’ha de plantejar com un procés continu i integrat al llarg de tota l’etapa. La seva finalitat principal consisteix en l’adequació de l’ensenyament al progrés reals dels alumnes.
Segons el moment i la situació en què es produeixi parlarem de:
- Avaluació Inicial: es porta a terme al començament de cada fase d’aprenentatge que ens facilita informació sobre els coneixements previs dels alumnes.
- Avaluació formativa: es dóna al llarg del procés educatiu i en funció del seu desenvolupament s’ajustarà l’ajut pedagògic necessari per a cada alumne.
- Avaluació final: es realitza al concloure la fase d’aprenentatge i la seva finalitat és determinar si s’han assolit o no les intencions educatives proposades.
CRITERIS
1.Descriure diferents figures geomètriques i nomenar alguna de les seves propietats. (activitats 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13)
2.Saber aplicar les fórmules que permeten calcular l’àrea del romboide, el triangle, el trapezi i el rombe.(activitats 3,4,5,6,7,9,10)
3.Ser capaç de classificar polígons a partir de relacions geomètriques i construir polígons amb una àrea determinada.(activitats 1,2,7,11)
4.Representar amb precisió diferents construccions geomètriques utilitzant el regle i el compàs.(activitats 5,6,11)
5.Utilitzar les TIC i els instruments de dibuix per representar models geomètrics .(activitats 1,4,5,6,7,11,12,13)
ACTIVITATS
INICIALS
Act1. Què en sabem? Expressió dels coneixements previs dels alumnes sobre les figures geomètriques a partir de diferents imatges. (criteris d’avaluació 1)
Aquesta activitat serà realitzada en gran grup i els alumnes aniran aportant en forma de pluja d’idees allò que coneixen sobre les figures que se’ls mostren a partir d’imatges de figures geomètriques amb làmines, fotografies o les aqui adjuntades.

Figures geomètriques learnheaps
Act2. La recerca. Cerca i classificació dels objectes geomètrics que trobem a la classe (guix, borrador, llibre pdi…) (criteris d’avaluació 1)
Aquesta activitat es realitzarà en gran grup. Els alumnes aleatòriament mostraran objectes de la classe i els classificaran seguint les seves propietats matemàtiques.
DESENVOLUPAMENT
Act3.Quin transit! Càlcul de l’àrea del triangle i del rombe a partir d’elements de l’entorn com les senyals de tràfic.Visualització d’un video on s’explica i apareixen les diferents fòrmules de les àrees de les figures geomètriques. (criteris d’avaluació 1,2)
Aquesta activitat es realitzarà individualment. Els alumnes miraran la presentació sobre les àrees de les figures geomètriques i a partir d’aqui calcularan les àrees de les senyals de transit que apareixen a les imatges adjuntades a la mateixa activitat. es mostren unes senyals de transit per fer adonar als alumnes que les matemàtiques formen part del nostre entorn quotidià i de la nostra vida. Finalment un cop acabat es corretgirà per parelles comentant les possibles errades comeses i felicitant els encerts.
Perímetros y áreas David Rivera

Act4.El jardí. Càlcul de la superfície del romboide, seguint les pautes de les figures que s’obtenen d’un jardí. (criteris d’avaluació 1,2)
Aquesta activitat es realitzarà per parelles. Els alumnes han d’aplicar l’àrea del romboide que hauran de descobrir dintre de les figures del jardí. Comentaran entre ells quina és la millor manera de descomposar el jardí dissenyant noves figures que portin a la resolució i càlcul del romboide. D’aquesta manera es fomenta el treball cooperatiu i es posa de manifest l’ús del llenguatge matemàtic.

Jardí 3.bp.blogspot
Act5.El trapezi. Càlcul de la superfície del trapezi. (criteris d’avaluació 1,2,4)
Aquesta activitat es realitzarà de forma individual requereix simplement l’aplicació de la fòrmula de l’àrea del trapezi. Pretén donar seguretat a aquells alumnes que tenen més dificultat en la comprensió dels enunciats o dels problemes matemàtics. Realitzar amb èxit l’activitat fomenta la valoració positiva del propi aprenentatge.
Trapezi Microrespuestas.com
SÍNTESI
Act6. Explorem. Descomposició de figures complexes en unes altres de més simples per calcular-ne l’àrea. (criteris d’avaluació 1,2,4)
Descomposició de figures Divulgamat2
Act 7.Miro i aprenc. Recull d’informacions i activitats diverses sobre geometria. (criteris d’avaluació 1,2,3,5)
Es tracta de la visualització i realització de les diferents tasques que planteja la següent web.
Geometria Enric Puig Amat
L’activitat permet l’autoavaluació per tal d’assegurar els continguts treballats.
Es portarà a terme un cop treballats els diferents continguts relacionats amb la geometria de les figures planes.
En gran grup es treballarà repassant conceptes amb la visualització de les definicions mostrades a la web . Participaran entre tots comentant tots els aspectes treballats.Després un cop repassats els continguts per parelles sortiran a fer els trencaclosques a la PDI.
Un cop realitzats els trencaclosques passarem a l’autoavaluació. Per parelles aniran fent les activitats d’autoavaluació corregint als companys si és necessari explicant on s’han errat. Després cada parella explicarà a la resta del grup quins han estat els seus errors i encerts per tal de compendre millor els conceptes treballats.
Un cop ben assolit el treball realitzat, passarem a realitzar un esquema amb tot el grup utilitzant el bubbl.es.
Act8.Reciclem. Classificació d’objectes geomètrics que portaran de casa seguint unes propietats concretes. (criteris d’avaluació 1)
Primerament i de forma individual cada alumne portarà al menys 3 objectes que tenim a casa representant alguna figura geomètrica (objectes de reciclatge) En parelles comentaran quins objectes han portat i com els classifiquen. després un cop fet això en petit grup es farà el mateix . Quan tinguem 4 petits grupa ho passarem a exposar a tot el gru classe.En gran grup posaran en comú quins objectes s’han portat i com s’han classificat. Finalment anotarn quins criteris de classificació han acordat seguir i quines conclusions treuen de l’activitat.
A més a més en petit grup podran realitzar una escultura amb els objectes que han portat els diferents membres del grup.
AMPLIACIÓ
Act9.GeoArt Realització de diferents tasques a la PDI per tal de conèixer la relació de la geometria en l’art. (criteris d’avaluació 1,2,5)
Els alumnes visualitzaran les diferents tasques a la PDI i les aniran realitzant per parelles per tal d’ampliar els seus coneixements en geometria. Potenciarem la creativitat amb la seva pròpia obra, tasca que es realitzarà individualment.Gaudirant d’un joc memory per fer més lúdica l’activitat. Finalment l’activitat permet l’autoavaluació per tal de comprobar el que han aprés.
GEOART M. Copoví
Act10.Calculem Càlcul de les àrees de diferents figures geomèrtiques a partir d’una web determinada. (criteris d’avaluació 1,2)
Aquesta ctivitat es realitzarà a l’aula d’informàtica de forma individual. Amb un ordinador cada alumne visionarà l’explicació del càlcul de les àrees si és necessari com a recordatori de tot el treballat amb anterioritat al llarg de la unitat i realitzaran les activitat del petit taller on es requereix el càlcul de les diferents àrees de les diferents figures geomètriques ja treballades. amb aquesta activitat repassem i assegurem els continguts treballats.
Calculem Roger Rey &Fernando Romero
Act11.Tangram. Colorejar i retallar les figures geomètriques del tangram per tal de construir nous dibuixos geomètrics. (criteris d’avaluació 3,4,5)
Cada alumne pintarà i retallarà la seva plantilla de tangram per a posteriorment confeccionar diferents figures. Se’ls facilita una imatge amb possibles solucions per tal de comprobar si són capaços de crear alguna de les figures que apareixen familiaritzant-se així amb aquest material matemàtic. La manipulació i l’experimentació sempre resulta motivadora i engresca a l’aprenentatge. Al final els alumnes poden valorar quantes figures han estat capaços de crear.
Tangram wikipedia Solucions Proyecto matematicaludica
REFORÇ
Act12.Cerco la figura. Tangram digital. (criteris d’avaluació 1,5)
Es tracta d’una activitat de reforç que es portarà a terme de forma individual a l’ordinador i on cada alumne jugarà creant figures però aquest cop amb l’ús de les noves tecnologies mitjançant un tangram digital. Existeixen dos nivells de dificultat on cada alumne en funció de les seves possibilitats pot anar avançant per aconseguir arribar a la creació de totes les figures.
Tangram Josep A Buil
Act13.Quina pila de figures! Identificació de diferents figures geomètriques a partir d’una web determinada. (criteris d’avaluació 1,5)
Aquesta activitat també de reforç es realitzarà de forma individual on els alumnes hauran d’identificar quina figura geomètrica es demana.
Figures adrformacion.com
ESCOLA INCLUSIVA
Atenent que l’educació inclusiva sorgeix com l’expressió d’una opció social: la voluntat d’aconseguir una educació de qualitat per a tothom, independentment de les condicions personals, de gènere, d’origen social o de les capacitats de les persones que l’hagin de rebre.
Es tracta d’anar creant les condicions per tal que les escoles aconsegueixin ser un nou espai d’educació per a tota la població.
Aquesta programació va dirigida a un grup d’alumnes d’una gran diversitat i d’una propia individualitat que treballada a cada activitat pretén extraure el millor de cadascú adaptant-se a cada moment al propi ritme de treball i a la cooperació amb els companys en parella o petit grup.
En aquest cas les noves tecnologies faciliten el treball de cara a aquells alumnes nouvinguts que amb dificultats en el coneixement de la llengua la visualització de les taques audiovisuals amb la PDI faciliten una major comprensió i una valoració positiva del seu propi aprenentatge.
D’altara banda l’autoavaluació d’alguna d’aquestes activitats també ajuden a l’anàlisi dels propis avenços i la necessitat del treball cooperatiu en casos de dificultats en l’aprenentatge garantitzant l’educació entre i per a tots.