GUIA DIDÀCTICA

TÍTOL: Gaudeix amb la lectura!

NIVELL EDUCATIU: Cicle Inicial

JUSTIFICACIÓ: Sovint, els alumnes consideren la lectura una activitat avorrida, feixuga i no hi troben interès, ja que estan exposats a davant d’altres activitats més lúdiques.
L’objectiu del Gust per la Lectura és motivar l’alumnat i aconseguir que s’aficionin a la lectura i llegeixin per plaer, i de l’altra millorar el nivell lector dels nostres alumnes, donada la importància que té saber comunicar oralment (conversar i escoltar) i expressar-se per escrit i amb els llenguatges audiovisuals.

OBJECTIUS

– Fomentar el gust per la lectura.

– Convertir la lectura en una activitat de satisfacció personal.

– Impulsar un enfocament lúdic i lliure d’aquest instrument bàsic de transmissió i difusió cultural que és el llibre.

– Permetre que cada alumne iniciï el progrés lector a partir dels interessos i nivell lector dels alumnes.

– Aconseguir contemplar i contemplar-nos en l’activitat de la lectura.

– Llegir en companyia d’amics/gues i companys/es i compartir aquest acte.

– Incrementar la comprensió i la velocitat lectora, a més d’ampliar vocabulari i millorar la correcció ortogràfica.

– Gaudir de la lectura.

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

– Competència comunicativa i lingüística:

Saber comunicar oralment (conversar, escoltar i expressar-se) per escrit i amb els llenguatges audiovisuals, fent servir el propi cos i les tecnologies de la comunicació (anomenada competència digital), amb gestió de la diversitat de llengües, amb l’ús adequat de diferents suports i tipus de text i amb adequació a les diferents funcions.

– Competència en el tractament i informació digital.

Conèixer, comprendre, apreciar i valorar críticament diferents manifestacions culturals i artístiques, tradicionals o no, utilitzar-les com a font d’enriquiment i gaudi i considerar-les com a part del patrimoni dels pobles. A més, és saber crear amb paraules, amb el propi cos, amb tota mena de materials, suports i eines tecnològiques, tant individualment com col·lectiva les representacions i anàlisi de la realitat que facilitin l’actuació de la persona
per viure i conviure en societat.

–  Competència en autonomia i iniciativa personal i en el coneixement del món físic.

Saber elegir amb criteri propi, d’imaginar projectes, i de portar endavant les accions necessàries per desenvolupar les opcions i plans personals

– Competència d’aprendre a aprendre.

Ésser capaç de continuar aprenent de manera cada vegada més eficaç i autònoma d’acord amb els propis objectius i necessitats.

CRITERIS I SISTEMA D’AVALUACIÓ

– Comprendre i extreure informacions rellevants de textos escrits i audiovisuals adequats a
l’edat i presentats en diferents suports.

– Mostrar interès per la lectura en general i pels textos tradicionals i de literatura adequats a l’edat.

– Comprendre que la llengua és un instrument de comunicació, per aprendre i apropar-se a
altres cultures, que hi ha diversitat de llengües i mostrar respecte per totes.

– Valorar l’actitud i l’atenció quan s’explica o es llegeix un conte, un poema, una cançó.

– Mostrar interès i llegir contes adequats a la seva competència lectora.

SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS PROPOSADES

1a Sessió: ENS CONEIXEM!

  • Descripció:

Activitat que pretén que l’infant i el mestre es coneguin millor. Consisteix en una conversa al voltant dels gustos lectors dels infants.

  • Desenvolupament:

Cal un ambient relaxat i còmode, el mestre farà preguntes per conèixer els gustos dels nens/es i així afavorir la conversa dels infants.

  • Objectius:– Conversar al voltant de la lectura i dels llibres.- Expressar els propis gustos lectors.
  • Organització: 

Grup classe

  • Criteris d’avaluació:

– Participar adequadament en interaccions a classe amb les nenes i nens i els mestres.

– Respectar les normes d’interacció oral i mostrar interés i respecte quan parlen els altres.

2a Sessió: ELS CONTES INTERACTIUS

  • Què pretenem?

Aquest material es concreta amb presentacions multimèdia que pretenen combinar l’atractiu de dos recursos especialment engrescadors pels infants i, que alhora, afavoreixen el desenvolupament de la comunicació i el llenguatge: els contes i el suport informàtic.

Tots ells venen acompanyats d’activitats d’aprofundiment que faciliten el treball sistemàtic de diversos continguts curriculars de forma interactiva.

  • Descripció

Són contes interactius, d’estructura  i senzilla que es desenvolupen en escenaris molt diversos i que ens permeten fixar l’atenció dels infants i introduir lèxic contextualitzat corresponent a diferents camps semàntics.

  • Objectius

– Permetre que cada alumne iniciï el progrés lector a partir dels interessos i nivell lector dels alumnes.

– Aconseguir contemplar i contemplar-nos en l’activitat de la lectura.

  • Organització

Aquesta activitat es pot realitzar de forma individual o per parelles.

  • Criteris d’avaluació

– Mostrar interès i llegir contes adequats a la seva competència lectora.

  • Referència

Els contes del Tom i la Laia

3a Sessió: L’HIVERN!

  • Descripció

Es tracta d’un recull d’activitats per a realitzar amb la PDI que pretenen que l’infant aprengui i reconegui aquesta estació i tot allò que la defineix.

  • Desenvolupament

Aquesta activitat està pensada per a realitzar-la durant vàries sessions. Cada activitat es pot treballar amb una organització del grup-classe diferents, segons les necessitats dels alumnes, i durant vàries sessions:

1. Llegir i escoltar el poema de l’hivern.

2.Buscar paraules relacionades amb aquesta estació de l’any.

3.Joc de relacionar i classificar elements.

4.Visualització d’un conte d’hivern.

5.Búsqueda d’informació.

  • Objectius

– Reconèixer l’hivern com una estació de l´any i les seves característiques pròpies.

– Adquirir vocabulari relacionat amb l’hivern.

– Gaudir de la lectura.

– Fer servir la PDI com a eina d’aprenentatge.

  • Organització

Grup classe/individuals/ petits grups

  • Criteris d’avaluació

– Identificar els elements de l’hivern.

– Participar de forma adequada en les situacions comunicatives.

– Utilitzar vocabulari propi de l’estació.

4a Sessió: ESCOLTEM UN CONTE!

  • Descripció

Escoltem contes és una activitat essencial per iniciar els infants en l’art de la paraula i  la creativitat de la llengua amb moments màgics de descoberta d’emocions i sentiments.

Els personatges de les narracions informen als infants dels valors i dels rols socials, els fan descobrir l’amistat, l’enveja, la companyonia,la separació, la mort…També són un recurs per a la motivació dels projectes i per aprendre el llenguatge verbal.

  • Desenvolupament

Adaptar un racó tranquil en un espai on es pugui estar assegut còmodament perquè en acabar d’escoltar el conte puguin escoltar d’altres.

Fer una conversa prèvia amb els infants per elaborar hipòtesis sobre els conte: Quin conte serà? De què ens parlarà? Quins poden ser els personatges?…

  • Objectius

– Donar a conèixer el món de la literatura i la fantasia.

– Fomentar la lectura i gaudir-ne en un context significatiu.

– Enriquir l’imaginari dels alumnes amb contes variats.

– Enriquir el vocabulari català dels alumnes.

– Gaudir de l’explicació d’un conte.

– Desenvolupar el gust per la lectura.

  • Organització

Individual.

  • Criteris d’avaluació

–   Comprendre un conte narrat per una persona.

5a Sessió: ENTRENA’T A LLEGIR!

  • Descripció

“Entrena’t per llegir” és un projecte d’entrenament lector. És una pàgina web on hi han diferents activitats de lectura classificades en diferents nivells.

  • Desenvolupament

Aquesta activitat està pensada perquè els alumnes practiquin a casa l’habilitat lectora.

  • Objectius

– Motivar els nens i les nenes per millorar la seva competència lectora utilitzant un programa informàtic amb material interactiu, molt atractiu i lúdic, ajustat al seu nivell de lectura.

  • Organització

Individual.

  • Criteris d’avaluació

–   Mostrar interès i llegir contes adequats a la seva competència lectora.

  • Referència

Entrena’t a llegir.

EDUCACIÓ INCLUSIVA

Les propostes d’activitats d´aquesta unitat didàctica tenen en compte els diferents ritmes tant de treball com d´aprenentatge. La mestra amb la seva intervenció aten les diferents individualitats: reforçant als nens amb més dificultats i estimulant i ampliant les propostes als nens més ràpids o que tenen més facilitat.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *