UNITAT DIDÀCTICA: LA RECEPTA. FEM DE CUINERS A 3r
NIVELL EDUCATIU: 3r de Primària
COMPETÈNCIES BÀSIQUES:
– Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
– Tractament de la informació i competència digital.
– Competència d’aprendre a aprendre.
– Competència d’autonomia i iniciativa personal.
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
– Identificar les parts d’un text instructiu.
– Analitzar l’estructura d’un text instructiu.
– Saber escriure una recepta seguint unes instruccions.
– Comprovar que els textos instructius els podem trobar a diferents àmbits de la vida quotidiana.
– Gaudir de les pròpies produccions.
– Participar activament a les activitats proposades.
CRITERIS D’AVALUACIÓ:
– Sap definir què és un text instructiu.
– Reconeix el text instructiu i les seves parts.
– Ordena les parts d’un text instructiu.
– Sap produit un text seguint els passos de les instruccions.
SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS:
ACTIVITAT 1: Les parts d’una recepta
A partit de l’enllaç d’una web de receptes de cuina www.lacuinadesempre.cat , els alumnes han de buscar aquells plats que més els agraden i observar com estan escrites les receptes i quines són les seves parts principals.
ACTIVITAT 2: Tastaolletes
Amb aquesta activitat de l’edu365 Tastaolletes els alumnes treballaran la comprensió lectora i podrem observar si saben seqüenciar els passos per elaborar una recepta en concret.
ACTIVITAT 3: Truita de patates
Als alumnes se’ls presenta un vídeo explicatiu de com s’elabora una truita de patates. Després de la primera visualització se’ls entregarà una fitxa en què hi haurà la recepta de la truita de patates incompleta. Es tornarà a projectra el vídeo a la PDI, i ells hauran d’anar completant-la.
ACTIVITAT 4: Ordenem receptes
A partir de dues activitats elaborades a través de Sankoré, els alumnes podran continuar treballant quines són les parts d’una recepta i quin ordre s’ha de seguir quan se n’elabora una.
ACTIVITAT 5: Fem cupcakes!!
Aquesta activitat final també ens servirà com a activitat d’avaluació. No només serà necessària la PDI sinó que també necessitarem un IPAD per taula (més un altre que conectarem a la PDI). A partir de l’app Cupcakes maker, els alumnes “faran de cuiners” fent madalenes i decorant-les al seu gust. Aquesta activitat s’anirà fent pas a pas tots alhora (això sí, cada taula fent les variacions que vulguin de les madalenes) i hi haurà, com a mostra, un ipad connectat a la PDI que ens servirà com a guia. En acabar de fer aquests postres tan bons, la imatge final del cupcake l’imprimirem i, seguidament, escriuran la recepta de manera individual.
EDUCACIÓ INCLUSIVA
Aquesta unitat didàctica es treballa a partir de suports digitals, en concret la pissarra digital interactiva (PDI). Aquests recursos també ajuden als alumnes amb dificultats a facilitar-lis els aprenentatges ja que són molt visuals.