– Títol de la programació: Coneixem el cos humà?
– Nivell educatiu al qual s’adreça: 3r de primaria
– Objectius didàctics:
- Diferenciar semblances i diferències amb els animals.
- Identificar els aliments segons al grup de nutrients al que pertany.
- Relacionar els aliments amb la funció que tenen vers als nostre cos.
- Reconèixer els elements necessaris per mantenir una dieta sana i equilibrada.
- Identificar els ossos més importants del cos.
- Identificar els músculs més importants del cos.
– Competències i relació amb el currículum:
Com ja sabem quan ens treballem de manera globalitzada estem fent alhora un treball competencial, on es desenvolupen i fomenten totes les competències, encara que aquestes són les que són més rellevants en aquesta unitat de programació.
1. Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
3. Tractament de la informació i competència digital.
5. Competència d’aprendre a aprendre.
D’aquestes compentències és desprenen uns objectius generals d’on nosaltres com a docents contextualitzem i situem a l’aula en el que entenem continguts d’aprenentatge, durant aquesta unitat didàctica aquest són els continguts a treballar:
- Interès pels textos escrits i audiovisuals com a font d’informació i d’aprenentatge.
- Interès i curiositat per mirar o llegir contes o llibres de coneixements sobre l’alimentació i el cos humà, amb un mitjà audiovisual i a Internet.
- Iniciació a cerques d’informació a Internet, utilització de l’hipertext i dels enllaços.
- Reconeixement de la morfologia externa del cos.
- Identificació dels sistemes que participen en la funció de relació: locomotor (ossos i músculs).
- Identificació i justificació d’hàbits d’higiene, de descans, d’exercici físic i l’alimentació variada i equilibrada per a una vida saludable.
- Identificació de missatges i pràctiques que no afavoreixen el bon desenvolupament personal i la salut.
– Criteris i sistema d’avaluació:
L’avalució serà continua, a través de l’observació directa i sistemàtica de l’alumnat i a partir del recull de les produccions individuals o en grup de les activitats destinades a l’avaluació. El recull d’aquesta informació es farà amb una graella.
– Seqüència d’activitats proposades:
ACTIVITAT 1: Semblances i diferències amb els animals!
Durant el segon trimestre hem treballat els animals com a èssers vius, nosaltres els humans també ho som, quines semblances i diferències tenim…
Una semblança es l’alimentació, necessària per l’activitat diària, el bon funcionament del cos així com per crèixer sans i forts. Així que hem de conèixer molt bé com ha de ser aquesta per poder alimentar-nos bé.
ACTIVITAT 2: Què has esmorzar avui?
A través d’un document Google Drive, fer un buidatge dels diferents esmorzars dels nens/es de l’aula. A partir d’aquí generar la curiositat d’investigar, si allò que mengem és sa i equilibrat pel nostre cos.
ACTIVITAT 3: Investiguem sobre l’alimentació.
Per poder valorar el nostre esmorzar hem de conèixer quina seria la pauta para una dieta sana i equiliabrada, ens trobem amb la piràmide alimentària (article publicat a la pàgina principal). A partir d’aquí per parelles s’elaboraran esmorzars tenint en compte els diferents nutrients i la seva importància segons la piràmide. En gran grup composarem un esmorzar saludable a patir de les aportacions dels companys a partir d’una taula.
Feu click al títol de l’activitat per veure el resultat!!!!
ACTIVITAT 4: Treballem els aliments i la piràmide alimentària (Activitat d’avaluació)
Mitjançant uns documents de NoteBook farem una avaluació d’allò que hem anat treballant al llarg de les altres activitats.
ACTIVITAT 5: Coneixem el cos per dins.
A partir d’un document NoteBook es farà l’introducció dels diferens ossos del cos humà alhora que una activitat d’introducció per situar-los.
ACTIVITAT 6: Necessitem més informació.
A partir del treball dels ossos i del cos humà, comencen a generar-se a l’aula moltes preguntes que necessiten respostes, així que per parelles formularan una o dues preguntes i cercaran la seva resposta a internet. Després farem una explicació en veu alta sobre les nostres preguntes i les respostes que hem trobat, així tota la classe gaudirà de més informació.
– Educació inclusiva. Heu d’escriure un breu text explicant com tindríeu en compte la inclusió a l’aula amb suport digital.
Gràcies a aquest suport tothom te cabuda a les classes a l’actualitat, ja que és un suport molt motivador i engrescador pels infants. Encara i així cal destacar que per fer una educació inclusiva a l’aula el que hem de respectar son individualitats dels alumnes així com d’adaptar les activitats si fos necessari.
En aquest cas concret, tinc a la classe una nena amb retard mental. Ella treballa amb gran grup i amb la conversa amb els seus companys, però deprés treballa amb JCliks sobre el cos i alimentació del seu nivell, tot això ho fa sempre dins de l’aula amb la seva persona de referent. Sempre està inclosa en el treball en equip.