Guia didàctica

  • TÍTOL DE LA PROGRAMACIÓ: Notetes ballarines
  • NIVELL EDUCATIU: Cicle inicial
  • OBJECTIUS DIDÀCTICS:
  1. Aprendre l´escriptura musical de les notes de l´escala de DoM a partir de la cançó i l´audició.
  2. Imitar, reconèxier i llegir les figures rítmiques de negra, dues corxeres, quatre semicorxeres i silenci.
  3. Gaudir fent de músic
  4. Experimentar amb instruments de percussió i placa.
  • CRITERIS D’ AVALUACIÓ

Una vegada acabades les activitats es valorarà per una banda la part de lectura melòdica i la part de lectura rítmica.

Pel que fa a la melòdia es tindrà en compte que els alumnes siguin capaços de llegir les notes de l´escala de Do M. Es tindrà en comptel a fluïdesa lectora. L’ alumnat podrà practicar amb les activitats del blog i sobretot amb l´Atrapanotes i Ara la gran final. 

Per preparar la lectura rítmica els alumnes podran fer un treballar amb l’ activitat de dictats rítmics.

 

ACTIVITATS :

ACTIVITAT 1:

1- Aprendre per imitació la cançó d’ El gronxador d´Ireneu Segarra.

2- Fer un treball a partir la partitura:

– lectura rítmica amb instruments. Ho farem picant els ritmes amb el cos

– imitació de cèl·lules melòdiques de quatre pulsacions on hi hagi el mi-sol-la fent fonomímia.

– entonació de la primera part de la cançó per frases de quatre pulsacions amb fonomímia.

3. Dividirem la classe en dos grups i un grup cantarà i l´altre grup tocarà el tros que diu Zim- Zam (sol, la, sol, mi) amb instruments de placa.

4. Practicarem la lectura de notes amb el joc de l’ atrapanotes (3 notes) de la pàgina web aprendomusica.com amb la PDI.

 

ACTIVITAT 2:

1- Aprendre per imitació la cançó de Mireu els meus ànecs.

2- Fer un treball a partir la partitura:

– lectura rítmica amb instruments. Ho farem picant els ritmes amb el cos

– imitació melòdica  per frases de la cançó, fent fonomímia i dient el nom de les notes.

3. Dividirem la classe en dos grups i un grup cantarà la cançó amb notes i fonomímia i l´altre grup la tocarà  amb instruments de placa.

4. Practicarem la lectura de notes amb el joc de l’ atrapanotes (6 notes) de la pàgina web aprendomusica.com amb la PDI.

 

ACTIVITAT 3:

1. Els alumnes poden practicar l´escriptura de les notes musicals a partir de dues activitats: escrivim notes al pentagrama i La gran final.  Aquesta activitat es poden fer en petits grups, per parelles o a nivell individual i els serviran per preparar l´avaluació final.

 

ACTIVITAT 4:

1. Primer farem una lectura de cartells rítmics de l´aula on hi apareguin la negra i el silenci.

2. Després amb instruments acompanyarem la melodia de Jingle Bells Rock.

EDUCACIÓ INCLUSIVA: 

La música és per si sola una matèria molt inclusiva on tothom pot participar-hi ballant, cantant o tocant. Per tal de tenir en compte la diversitat de nivells intentaria fer algunes de les activitats per parelles o en petit grup i així els companys que els costa una mica més podran ser ajudats. Moltes vegades es pot comprendre millor si t´ho explica un bon company.

El fet de què l’ alumnat pot fer les activitats del blog a casa o en el moment que vulgui també ajuda a superar les dificultats. Tothom ho pot fer quan vulgui amb el temps que necessita.

 

 

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *