Després d’haver realitzat l’exercici de les portades de CD es demanava fer una proposta didàctica que incorporés aquest exercici en la seva programació. La proposta està realitzada en forma d’unitat didàctica. És la següent:
AUTORA DE L’ACTIVITAT: Anahí Lacanna, Col·legi Santo Ángel
GRUP ON S’APLICA L’ACTIVITAT: Optativa de Visual i Plàstica, 4t d’ESO. Grup reduït d’uns 10 alumnes, grup heterogeni amb diversitat d’interessos.
COM S’INSEREIX DINS LA PROGRAMACIÓ D’EVP: l’activitat s’insereix dins del Bloc II de la matèria, corresponent al segon trimestre i dedicat al Disseny i la Publicitat. L’activitat té el doble objectiu de treballar i desenvolupar els conceptes teorico-pràctics de l’àmbit del disseny desenvolupant, a la vegada, la competència digital mitjançant l’ús de programes informàtics com el Photoshop.
Inicialment es desenvoluparan a l’aula els conceptes relatius al valor
de la imatge. Seguidament, a l’aula d’informàtica, es faran 3 activitats inicials que tenen com a objectiu aprendre el funcionament del programa de disseny Photoshop i posar en pràctica els conceptes treballats a classe. Finalment,
l’activitat de la portada de CD serà el seu petit projecte on hauran de posar en
pràctica tots els coneixements apresos.
DESCRIPCIÓ DE L’ACTIVITAT:
Descripció i passos a seguir: disseny d’una portada de CD a partir d’una imatge personal aportada per l’alumne. Passos a seguir per desenvolupar-la:
- Aportació inicial, per part de cada alumne, d’una fotografia personal (se’ls demana abans de conèixer l’objectiu de l’activitat per tal de no estar condicionats en la tria).
- Exercici inicial: disseny d’un logotip a partir de les eines de disseny bàsiques del Photoshop.
- Estudi de les possibilitats expressives de la imatge i desenvolupament de conceptes compositius a partir de la fotografia
personal aportada per l’alumne. - Exercici de retoc fotogràfic.
- Disseny de la portada de CD: elecció del tipus de música a representar, definició de les característiques visuals que ha de tenir la portada en relació a l’estil de música escollit i als receptors, cerca d’imatges o elements complementaris a la imatge principal, si és necessari, i, per últim, elaboració de la portada, mitjançant el programa informàtic Photoshop i fent ús de tots els conceptes treballats anteriorment.
Objectius que es volen assolir:
- Valorar la importància del disseny en la societat actual.
- Conèixer i diferenciar els diferents camps del disseny.
- Aplicar els elements fonamentals del llenguatge visual i plàstic: línia, superfície, llum, color, textura, volum i espai.
- Expressar-se amb propietat en els camps del disseny més propers, i manifestar el seu nivell de comprensió, destresa i coneixements.
- Emprar estratègies pròpies del disseny, la fotografia i la publicitat per realitzar projectes artístics i visuals amb unes finalitats comunicatives concretes.
- Expressar una idea de manera creativa (trencant estereotips).
- Aprendre a reconèixer les pròpies emocions i a reconduir-les expressivament com a elements per generar missatges visuals.
- Tenir autoexigència i esperit de superació en els processos i creacions propis.
- Mostrar predisposició per a l’observació i valorar la importància dels elements visuals i plàstics de l’entorn immediat.
- Prendre decisions per a la realització de produccions artístiques especificant els objectius, proposant diverses opcions i avaluant la solució.
- Usar tècniques de descripció objectiva de les formes com a part del procés creatiu.
- Expressar gràficament idees, fets, narracions, vivències i sentiments amb eines i recursos TIC.
Continguts que es treballaran:
- Modalitats i funció del disseny
- Elements visuals del disseny
- El color en el disseny
- Formes bàsiques del disseny
- Conceptes compositius
- Retoc i edició d’imatges amb el Photoshop
Temporització: es disposa de 6 setmanes per a l’execució de la unitat, de 3 hores cada una. En total, una Unitat Didàctica de 18 hores. Hi haurà 10 hores a la sala d’informàtica.
- Introducció al disseny, modalitats i funció. Explicació dels elements visuals del disseny. (1h)
- El color en el disseny. Psicologia del color. Anàlisi d’exemples de manifestacions artístiques i debat. (2h)
- Aula d’informàtica: creació d’un logotip. Ús d’eines bàsiques del Photoshop. (2h)
- Formes bàsiques del disseny i conceptes compositius. Visualització d’un Power Point sobre la composició i anàlisi compositiu de produccions artístiques procedents de diferents àmbits del disseny. (3h)
- Aula d’informàtica: estudi de les possibilitats expressives de la imatge i desenvolupament de conceptes compositius a partir de la fotografia personal aportada per l’alumne. (2h)
- Presentació dels resultats de l’exercici anterior a l’aula i debat sobre els mateixos. (1h)
- Aula d’informàtica: aprenentatge de la tècnica del retoc fotogràfic. (2h)
- Aula d’informàtica: creació d’una portada de CD a partir de tots els coneixements desenvolupats anteriorment. Plantejament de la idea, cerca de material complementari a la xarxa i realització de la portada. (3h)
- Presentació dels resultats a l’aula. (1h)
- Rúbriques d’avaluació (1h)
Recursos humans i materials: aula d’informàtica amb internet i programa d’edició d’imatges (Photoshop), PDI i Power Points que desenvolupin els conceptes teòrics treballats.
Organització del grup: hi haurà unes sessions teòriques conjuntes, dedicades al grup classe, algunes sessions de debat entre els estudiants, donat que el nombre reduït d’alumnes afavoreix el diàleg i la discussió entre ells, i les activitats seran individuals per a que tots ells aprenguin d’una manera significativa el funcionament del programa.
Dificultats d’aplicació i solucions adoptades: a partir de l’experiència desenvolupada en una activitat gairebé idèntica el darrer any, em vaig trobar amb l’imprevist (que sol ser bastant habitual) que la connexió a la xarxa no vagi bé i, per tant, no puguem comptar amb aquesta font de consulta. En les sessions successives vaig demanar als alumnes que portessin un parell de CD’s de casa per tenir una base real a classe que poder analitzar o consultar.
Per errors dels alumnes i dels ordinadors, es van perdre alguns treballs a l’hora de guardar la feina feta o degut a problemes tècnics. És per això que sempre feia guardar la informació tant a l’ordinador com en un PenDrive i, a més a més, enviar-la per correu electrònic (si el pes de l’arxiu ho permetia).
Un altre aspecte a tenir en compte és que davant d’un grup heterogeni d’alumnes sempre hi haurà diferents velocitats de treball. El que feia amb els alumnes que acabaven massa ràpid era plantejar-los altres reptes, o bé de més nivell o d’activitats complementàries. És per això que algun alumne em va acabar entregant dues portades realitzades a partir de la mateixa fotografia, la qual cosa va acabar produint resultats interessants.
Activitats d’avaluació: les activitats que es tindran en compte en l’avaluació de la unitat són les següents (les imatges són el resultat d’una seqüència similar duta a terme durant el curs 2010-11):
- Aportació de la fotografia personal amb un escrit justificatiu de per què ha estat escollida, a través de la plataforma Moodle.
- Exercici 1: creació d’un logotip. Entrega a través del Moodle.
- Exercici 2: amplificació de la capacitat expressiva de la fotografia personal fent ús dels criteris compositius treballats. Entrega de la imatge resultant a través del Moodle.
- Exercici 3: retoc fotogràfic. Restauració d’una fotografia antiga, entrega a través del Moodle.
- Exercici final: portada de CD amb escrit justificatiu del procés seguit, a través de la plataforma Moodle.
- Presentació oral dels treballs.
- Rúbrica d’avaluació del treball realitzat.
Criteris d’avaluació:
- Saber analitzar les produccions artístiques procedents dels diferents àmbits del disseny. (COMPETÈNCIA ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Aplicar de les eines bàsiques del Photoshop en el disseny d’una producció artística, en aquest cas el logotip (criteri estètic de la imatge resultant i procés seguit, mitjançant l’arxiu .psd)(COMPETÈNCIA DIGITAL, ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Dissenyar una composició cuidant l’anàlisi de les formes i els elements que les configuren i ordenen. (COMPETÈNCIA ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Saber utilitzar els recursos propis del disseny per a la creació i producció de documents visuals expressius. (COMPETÈNCIA ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Desenvolupar capacitats creatives i imaginatives tot valorant els productes visuals com a manifestacions culturals i artístiques. (COMPETÈNCIA ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Justificar els treballs realitzats aplicant tots els conceptes treballats a classe. (COMPETÈNCIA LINGÜÍSTICA, ARTÍSTICA I CULTURAL)
- Aportar el material demanat a classe.
- Els escrits presentats es valoraran tant pel seu contingut com per la riquesa del lèxic i terminologia específica emprada. (COMPETÈNCIA LINGÜÍSTICA)
VALORACIÓ COMPETENCIAL:
Quins coneixements adquirits aplica?
- Conceptes bàsics sobre la comunicació visual, agents que hi intervenen (treballat a 3r de l’ESO)
- Ús dels elements bàsics del llenguatge plàstic (treballats a 2n i 3r de l’ESO)
- Aplicació d’esquemes compositius (treballats a 3r de l’ESO)
- Capacitat interpretativa i ús dels colors amb una finalitat expressiva (treballat a 2n d’ESO)
- Ús de la xarxa, procés de cerca i tractament de la informació.
Quins nous coneixements fomenta?
- Coneixement dels diferents àmbits del disseny, amb les seves característiques i particularitats.
- Aplicació dels conceptes anteriorment citats a l’àmbit del disseny.
- Desenvolupament de projectes de disseny.
- Contacte amb programes de disseny a través de l’ordinador.
Té connexions amb alguna altra àrea? Quines?
- El fet d’haver de justificar les propostes fa que hi hagi una connexió directa amb l’àrea de llengües.
- Presentar les propostes oralment estableix una connexió directa amb la matèria d’Expressió Oral (optativa realitzada al centre a 3r i 4t d’ESO)
- Tant pels conceptes dels que es parlen com per l’exercici a desenvolupar (creació d’una portada de CD) s’estableix una vinculació amb l’àrea de Música.
- L’ús de mitjans informàtics estableix una relació amb l’àrea tecnològica.
COMPETÈNCIE BÀSIQUES QUE S’HI TREBALLEN:
Competència social i ciutadana: es treballa amb eines pròpies del llenguatge visual que condueixen a la comprensió crítica, el pensament creatiu i l’expressió de les emocions, vivències i idees. Tenint en compte que estem generant imatges vinculades a la música, que després es posaran en comú i es discutiran, aquesta pràctica promou actituds de respecte, tolerància, flexibilitat, solidaritat i interès, i afavoreixen el reconeixement dels altres, la participació social i la cultura de la pau.
Competència d’autonomia i iniciativa personal: la comprensió i interpretació crítica de les imatges i les produccions artístiques condueix l’alumnat a aprendre a ser i a actuar de forma autònoma i solidària.
Competència d’aprendre a aprendre: es contribueix en la mesura que el pensament crític implica la presa de consciència de les pròpies capacitats, el reconeixement de la dels altres i la identificació de les pròpies limitacions com a instrument de millora.
Competència en el coneixement i interacció amb el món físic: l’ús de procediments,relacionats amb el mètode científic, com l’observació, l’experimentació i la reflexió posterior.
Competència en el tractament de la informació i competència digital: l’ús de les noves tecnologies per al tractament d’imatges permetrà als alumnes millorar les seves competències en aquest àmbit, ja que adquiriran habilitats que van des de l’accés a la informació fins a la seva transmissió en diferents suports una vegada tractada.
Competència lingüística i audiovisual: es potencia l’observació, anàlisi i valoració dels missatges audiovisuals des del punt de vista de la innovació formal i temàtica, de l’educació del sentit estètic i de la capacitat comunicativa.
BIBLIOGRAFIA I ENLLAÇOS D’INTERÈS:
- Educació Visual i Plàstica, Llibre de text de 4t d’ESO, ed. Cruïlla.
- Reportatge sobre la Psicologia del color:
http://estocolmo.se/cultura/color_oktub23.htm - Imatges gratuïtes cercades a través del cercador Google per a projectar a classe.
- Competències bàsiques aplicades a l’Educació Visual
i Plàstica:
http://www.csi-csif.es/catalunya/modules/mod_ense/visualplastica.pdf